MENÜ
İstanbul 26/32
Airkule
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
'UÇAN FERİBOT' GELİYOR
Dünyadan
17 Kasım 2023 Cuma 09:12

'UÇAN FERİBOT' GELİYOR

İsveç merkezli elektrikli tekne üreticisi Candela, uçan feribotu Candela P-12'yi tanıttı. Şirket seri üretime geçeceğini açıkladı

İsveçli elektrikli tekne üreticisi Candela, Candela P-12 modeli için başarıyla tamamlanan test uçuşlarını duyurdu. Şirketin uçan elektrikli feribotu, ticari sunum öncesinde seri üretime geçiyor.

Candela, zaten Avrupa su yollarında ve ABD'nin çeşitli yerlerinde görülen elektrikli hidrofoil gezi tekneleriyle tanınıyor. Şirketin en gelişmiş modeli olan Candela C-8, verimli tasarımı sayesinde dayanıklılık konusunda dünya rekorları kırdı.

Candela, bilgisayar kontrollü hidrofoiller kullanarak teknelerini sudan çıkarmakta ve enerji kullanımını yüzde 80'in üzerinde azaltabiliyor. Bu sayede teknelerin aynı mesafeyi daha küçük bir batarya ile ya da aynı batarya ile daha büyük ve güçlü elektrikli teknelerin 5 katına kadar gitmesi sağlanıyor.

Hidrofoil operasyonunun bir avantajı da teknenin arkasında iz bırakmamasıdır. Özellikle Venedik gibi dalgaların bina ve kanal kenarlarını aşındırdığı bölgelerde, Candela'nın tekneleri daha yüksek hızlarda seyredebilir.

Yeni Candela P-12, şirketin diğer teknelerinde kullanılan hidrofoil teknolojisini benimsemekte ancak boyutlarını büyüterek 30 yolcuya kadar taşıma kapasitesi sunuyor. Bu sayede P-12'nin ticari feribot operasyonları için ideal hale gelmesini sağlarken, menzil azalması gibi bir sorun yaşamasının önüne geçiliyor.

P-12, 252 kWh bataryasıyla 100 km'ye kadar menzile sahip. Ayrıca Candela'nın diğer gemilerinde kullanılan DC Hızlı Şarj teknolojisi sayesinde hızlı bir şekilde şarj olabiliyor.

Candela'nın tekneleri, tipik bir otomotiv tarzı DC şarj istasyonuna ihtiyaç duyarak mevcut rıhtım altyapısını kullanabiliyor. Bu da çoğu ticari elektrikli feribotun aksine astronomik fiyatlı şarj cihazlarına ihtiyaç duymadan mevcut altyapıyı kullanabilecekleri anlamına geliyor.

Candela P-12'nin seri üretime geçileceği ve tanesinin 1.7 milyon Euro'dan satılacağı açıklandı. 

Candela'nın Ticari Gemiler Direktörü Erik Eklund, "P-12, operatörlere sadece daha hızlı ve konforlu bir elektrikli alternatif sunmakla kalmıyor, aynı zamanda uygun maliyetli ve kârlı sürdürülebilir gemilere geçiş yapmalarını sağlıyor. Bu da temiz okyanuslar ve göller için önemli bir adım" dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Airkule