MENÜ
İstanbul 9/15
Airkule
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
TEMİZ HAVACILIK İÇİN GİRİŞİMLER
Havacılık Haberleri
19 Kasım 2023 Pazar 11:09

TEMİZ HAVACILIK İÇİN GİRİŞİMLER

Japan Airlines, hidrojenle çalışan uçak operasyonlarının olasılığını araştırmak için H2FLY, Universal Hydrogen ve ZeroAvia ile ortaklık kuruyor

Japan Airlines, hidrojen-elektrikle çalışan bölgesel operasyonların olasılığını araştırmak için üç hidrojen-elektrik üreticisi (H2FLY, Universal Hydrogen ve ZeroAvia) ile ortaklık kurdu.

Japon havayolu, hidrojenle çalışan test uçuşlarını başarıyla gerçekleştiren üç şirketle ayrı ayrı anlaşmalar imzaladı. Filosunda 50'den fazla bölgesel uçak bulunan Japon havayolu, ticari ölçekte “hidrojen-elektriğe” geçmenin fizibilitesini çıkarmayı planlıyor.

JAL Mühendislik Bölümü Başkanı Ryo Tamura konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Hidrojen, karbon salımı konusunda bir dizi temel zorluğu çözebilir. Acilen sektördeki liderlerle hidrojen havacılığının potansiyel faydalarını ve zorluklarını araştırmamız önemlidir. İşbirliğimiz, Japonya'da güvenli ve sürdürülebilir havacılığa öncülük ederken, katkı da sağlayacak.”

Dünya çapındaki birçok havayolu şirketi gibi JAL de 2050 yılına kadar net sıfır karbon operasyonu gerçekleştirmeye kararlıdır. Bu amaçla şirketin yeni ortaklığı,  yeni nesil hidrojen-elektrikli uçakların “güvenliğini, ekonomik fizibilitesini ve sürdürülebilirliğini” incelemeyi hedefliyor.

Kaynak: SimpleFlying.com

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Airkule