MENÜ
İstanbul 25/31
Airkule
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AIRBUS UYDUSU UZAY YOLUNDA
Dünyadan
4 Temmuz 2024 Perşembe 08:06

AIRBUS UYDUSU UZAY YOLUNDA

Airbus’ın ürettiği Copernicus Sentinel-2C iklim uydusu Fransız Guyanası’ndaki uzay merkezinden fırlatılacak

Airbus tarafından üretilen üçüncü Copernicus Sentinel-2 uydusu, uzaya fırlatılacağı Fransız Guyanası'ndaki Avrupa uzay merkezine gönderiliyor.Bu yolculuk için özel olarak tasarlanmış ilk yelken destekli kargo gemisi olan Canopee’nin iki hafta içinde Fransız Guyanası'na ulaşması bekleniyor.

Airbus Dünya Gözlem, Bilim ve Keşif Başkanı Marc Steckling, "İklim değişikliğinin Dünya üzerindeki etkisini değerlendirmek ve izlemek için kullanılan verilerin yaklaşık yarısı aslında uydular tarafından sağlanıyor. "Copernicus Sentinel-2 uyduları, 2015'ten bu yana bilim insanlarına değerli iklim bilgileri sağlamıştı. Sentinel-2C bunun devamlılığını sağlayacak. Ayrıca, deniz çöplerini uzaydan izleyebiliyor” diye konuştu.

Copernicus Sentinel-2 uyduları tarafından toplanan veriler, arazi kullanımını ve değişimini, toprağın sızdırmazlığını, arazi yönetimini, tarımı, ormancılığı, doğal afetleri (sel, orman yangınları, toprak kaymaları, volkanik patlamalar ve erozyon) izlemek ve insani yardım misyonlarını desteklemek için kullanılıyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Airkule