MENÜ
İstanbul 19/30
Airkule
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
'SAVAŞ PİLOTLUĞU CAZİP HALE GETİRİLMELİ'
Röportaj
17 Ağustos 2016 Çarşamba 10:28

'SAVAŞ PİLOTLUĞU CAZİP HALE GETİRİLMELİ'

FETÖ darbe girişimi sonrası TSK’dan 248 savaş pilotunun atılmasıyla yaşanan açığın nasıl giderileceği ile ilgili Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA da görüşlerini açıkladı

ÖZEL SEKTÖR AÇIĞI KAPATIR

Yönetim Kurulu üyesi Kartal Mersinoğulları ile birlikte Airkule.com’un sorularını cevaplayan Günal, FETÖ darbe girişiminden sonra uçak başına düşen 0.8 pilot oranının mutlaka yukarıya çekilmesi gerektiğini belirtti.

TALPA Başkanı Ayhan Günal Haber Müdürümüz Süleyman Şen'in sorularını yanıtladı

Darbe girişiminden önce uçak başına savaş pilotu oranının dünyada olduğu gibi ülkemizde de 1.4- 1.5 olduğunu hatırlatan Günal, şunları söyledi:

“Yılın 365 günü 24 saat görev yapmak zorunda olan TSK bu pilot açığını kapatmalıdır. Bununla ilgili Kanun Hükmünde Kararname hazırlandığını biliyoruz. Oradan çıkacak kararları bilmek lazım. Ama hızlı hareket edilmesi gerektiği de bir gerçek. Şu andaki uçak başına 0.8 pilot oranı düşük. Bir savaş uçağına bir pilottan daha az kişi düşüyor. Bu bir sorun mudur, evet sorundur. Bu giderilmesi gereken bir sorundur. Aciliyeti de vardır. Dünya ortalamasının biraz altında bir durum ama telafisi mümkün. Bugün silahlı kuvvetlerden iradesi dışında ayrılmış pilotlar dahil olmak üzere ufak tefek problemlerden ayrılmış pilotlar da mevcut. Bu pilotlarımız şu anda hala aktif pilotlardır ve özel sektörde uçuyorlar. Bu pilotlarımız silahlı kuvvetlerde uçan pilotların hocaları. Uçtukları uçakları ilk Türkiye’ye getiren, adapte eden insanlar. Mevcut pilotlarımızın öğretmenleri ve o filoların kurucuları. Bu arkadaşların sefer görev emirleri var. Birçoğu da aktif durumda. Bunun için OHAL durumunu da göz önüne alırsak özel sektörde açığı kapatacak pilot var. Ancak TSK’da görev yapan pilotların şartlarının düzeltilmesi ve özel sektörden cazip hale getirilmesi gerekiyor”.

MUHARİP GÜCÜMÜZDEN BİR ŞEY KAYBETMEDİK

TALPA Başkanı, askerliğini yapmış bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sefer görev emirleri bulunduğunu hatırlatarak, “Bunların hala aktif durumda olanlar var. Şu an OHAL durumunu da göz önüne alırsak bunlardan da faydalanılabilir. İlla savaş pilotu olması gerekmiyor. Deniz Kuvvetleri var, Kara Kuvvetleri var, emniyet teşkilatından pilotlar var. Artı sivil kökenli pilotlar var. Bunlardan her türlü şekilde faydalanılabilir. İlla ki F-16 pilotu olarak değil de öğretmen olarak, nakliye filolarında uçabilir. Bunların hepsi çözüm, ama gelişmeler nasıl olacak bakmak lazım. Bu kadar acil bir durumumuz olduğunu düşünmüyorum. Biraz zayıfladığımız gerçeği doğrudur ama kesinlikle silahlı kuvvetlerimiz muharip gücünden en ufak bir şey kaybetmemiştir.” dedi.

BİZİM KARTALIMIZ VAR

Bir gazeteye verdiği demeçte “Darbe girişimiyle kartalın kanadı ve kuyruğu da kopmuştur” diyen Balyoz sanığı emekli orgeneral Bilgin Balanlı’nın bu sözlerini yorumlayan Günal, “Bu çok teknik bir analiz olur. Bunu söylemek için her türlü bilgiye sahip olmamız lazım. Ama ben durumun böyle olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki yaralandık belki zarar gördük ama nihayetinde uçak başına 0.8 pilotu da çıkartan Türkiye Cumhuriyeti, bunu 1.5’lara 2’lere getirecek 3’lere çıkartacak olan da yine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Bunlar içimizden çıkan insanlar, hala da içimizde olan insanlar. Mutlaka bunların önlemi alınacaktır ve bu zamanla oturacaktır. Teknolojiyi kullanarak, eğitim sürelerini azaltmak mümkün, yoğunlaştırarak azaltmak mümkün. Bunların hepsi mümkün. Kartalın kafası ve kanadı kopmuşsa ortada bir kartal yoktur zaten. Ama bizim kartalımız var. Ben öyle düşünüyorum.” diye konuştu.

SİLAHLI KUVVETLERİN CAZİBESİ ARTIRILMALI

TALPA Yönetim Kurulu Üyesi Kaptan Pilot Kartal Mersinoğulları da, silahlı kuvvetlerdeki pilotların şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, “ABD Hava Kuvvetlerine baktığınız zaman adamlar sivil havacılığa geçmiyor bile. Niye ? Çünkü adamlar mutlu. Savaş pilotluğu özel bir branştır. Bunların sosyal hakları, SSK’sından maddi açıya kadar mutlu ederseniz ayrılmaz, belki kalır. Silahlı Kuvvetlerde bir adamı tutabilmen için hem görev anlayışı, hem maddi, hem sosyal açıdan bu insanları mutlu etmen lazım. Silahlı kuvvetlerin cazibesini artırması lazım. “ dedi.

Süleyman ŞEN-AİRKULE.COM

  Haberin Videosu

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Airkule