THY’DEN “YARDIMCI HAYVAN’AÇIKLAMASI

Türkiye'den

10 Haziran 2018 Pazar 14:07

THY'den uçuşlara kabul edilecek yardımcı hayvanlarla ilgili (ESAN ve SVAN ) önemli duyuru

THY uçuşlara kabul edilecek  yardımcı hayvanlarla ilgili  ( ESAN ve SVAN )  önemli duyuru.THY’den yapılan açıklamada 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren ESAN köpeklerinin sadece İstanbul-ABD-İstanbul uçuşlarında kabul edileceği belirtildi

THY konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı

Yardımcı hayvan

Ortaklık uçaklarımızda yardımcı hayvan olarak sadece köpekleri kabul ediyoruz.

Yardımcı köpeklerin kabulünde İstanbul - ABD istasyonları, ABD istasyonları - İstanbul hatlarında US D.O.T kuralları çerçevesinde işlem yapıyoruz.

Fiziksel ya da psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle bir yardımcı köpekle seyahat etmesi gereken yolcularımız, bu gereksinimlerini doktor raporuyla belgelemelidirler ve uçuştan en az 48 saat önce rezervasyon onayı almalıdırlar.

ESAN (Emotional support dogs) 

ESAN köpeklerini sadece İstanbul çıkışlı ABD istasyonları varışlı veya ABD istasyonları çıkışlı İstanbul varışlı seferlerde ücretsiz kabul ediyoruz. Bu hatların öncesindeki ve sonrasındaki bağlantı seferlerinde köpeğiniz yolcu kabininde veya kargo bölümünde ücrete tabi olarak taşınır.

Bu ücret ilk çıkış noktasında tahsil edilir. Bağlantılı seferi olan ESAN sahibi yolcularımızın yanlarında mutlaka uygun ölçülerde boş kafes taşıması gerekmektedir.

ESAN köpeği ile seyahat edebilmeniz için adınıza düzenlenmiş geçerli sağlık raporu olmalı ve bu rapor U.S. Department of Transportation Guideline’nda belirlenen kurallar gereği DSM 4 ve DSM 5 hastalıklarının tedavisi altında olduğunuzu göstermelidir.

Raporun geçerlilik süresi 1 yıldır. Rapor İngilizce olmalı veya İngilizceye tercüme edilmiş olmalıdır.

ESAN köpekleriyle seyahat etmeyi talep eden yolcularımız yanlarında köpeğe ait geçerli aşı kağıdını, kimlik kartını, varış noktalarındaki ülke kuralları gereği gerekli olan dokümanları yanlarında bulundurmalıdır. Gerekli belgelerin bulunmaması durumunda ESAN uçuşa kabul edilmez.

Eğer ESAN olarak taşınacak köpeğiniz check-in ve/veya biniş sırasında etrafına saldırgan tavırlar sergiliyorsa, bakımlı ve temiz değilse, çok ağır ve çok büyükse, kabin içerisinde hizmeti engelleyeceği düşünülüyorsa, uçuşa kabul edilmeyebilir.

ESAN köpeklerinizin uçuş süresince tuvalet ihtiyacını karşılamaması gerekir. Kazara köpeğinizin tuvalet ihtiyacını yapmış olması durumunda kirlenen bölgeler tarafınızca temizlenmelidir. Zorunlu tuvalet ihtiyacı ve kaza durumları için yolcularımız, köpek bezi ve özel tuvalet bezi ile torba, peçete, temizlik bezi, ıslak mendil gibi materyalleri yanlarında bulundurmalıdırlar. Seyahat boyunca olası tüm zararlar yolcu sorumluluğundadır.

ESAN olarak taşınacak köpekleriniz temiz olmalı ve uçuş süresince ayaklarınızın önünde oturtulmalıdır.

Ayrıca köpeğinizin tasma veya koşum ipinin uçuş boyunca kemerinize bağlı olması gerekmektedir. ESAN köpeklerinin yolcu koltuklarına oturması kesinlikle yasaktır. ESAN köpekleriyle seyahat ederken havlama, diş gösterme vb. durumlarına karşı tedbir olarak mutlaka ağızlık bulundurulmalıdır.

ABD’den gelip İstanbul’dan devamı olan yolcularımızın kafeslerini ABD istasyonlarında check-in sırasında boş olarak teslim alıyoruz.

İstanbul’dan devam seferinizin binişi sırasında köpeğinizin kafesinizi hazır ediyoruz. Köpeğinizi kafesine yerleştirdikten sonra kurallarımız doğrultusunda yolcu kabininde veya uçağın kargo kompartımanında seyahatini sağlıyoruz.

Diğer istasyonlardan İstanbul’a gelip ABD’ye devam eden yolcularımızın köpeklerini kurallarımız doğrultusunda ilk çıkış noktalarından kafes içerisinde yolcu kabininde veya kargo kompartımanında taşınmak üzere kabul ediyoruz. İstanbul - ABD seferinin binişi sırasında köpeğinizin kafesini boş teslim alarak kargo kompartımanında taşıyoruz.

Herhangi bir aksaklık durumunda kabin içerisinde uçuş güvenliği ve prosedürlerimiz doğrultusunda yer değişikliği hakkının havayolumuz uhdesinde olduğunu bildirmek isteriz.

SVAN (Recognised assistance dogs) 

SVAN köpeklerinizi tüm hatlarda ücretsiz kabul ediyoruz.

SVAN köpekleriyle seyahat etmesi gereken yolcularımızın köpeğe ait geçerli eğitim sertifikasını, aşı kağıdını, kimlik kartını, varış noktalarındaki ülke kuralları gereği gerekli olan dokümanlarını yanlarında bulundurması gerekir. Gerekli belgelerin olmaması durumunda SVAN uçuşa kabul edilmez.

Eğer SVAN olarak taşınacak köpeğiniz check-in ve/veya biniş sırasında etrafına saldırgan tavırlar sergiliyorsa, bakımlı ve temiz değilse, çok ağır ve çok büyükse, kabin içerisinde hizmeti engelleyeceği düşünülüyorsa, uçuşa kabul edilmez.

SVAN köpeklerinizin uçuş süresince tuvalet ihtiyacını karşılamaması gerekir. Kazara köpeğinizin tuvalet ihtiyacını yapmış olması durumunda kirlenen bölgeler tarafınızca temizlenmelidir. Zorunlu tuvalet ihtiyacı ve kaza durumları için yolcularımız, köpek bezi ve özel tuvalet bezi ile torba, peçete, temizlik bezi, ıslak mendil gibi materyalleri yanlarında bulundurmalıdırlar. Seyahat boyunca olası tüm zararlar yolcu sorumluluğundadır.

SVAN köpeklerinize yelek ve/veya tanıtıcı tasma takılmalı, SVAN olarak taşınacak köpekleriniz temiz olmalı ve uçuş süresince ayaklarınızın önünde oturtulmalıdır. Ayrıca köpeğinizin tasma veya koşum ipinin uçuş boyunca kemerinize bağlı olması gerekir. SVAN köpeklerinin yolcu koltuklarına oturması kesinlikle yasaktır. SVAN köpekleriyle seyahat ederken havlama, diş gösterme vb. durumlarına karşı tedbir olarak mutlaka ağızlık bulundurulmalıdır.

Herhangi bir aksaklık durumunda kabin içerisinde uçuş güvenliği ve prosedürlerimiz doğrultusunda yer değişikliği hakkının havayolumuz uhdesinde olduğunu bildirmek isteriz.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2015 Airkule
İletişim