TALPA’DAN “KAZA” AÇIKLAMASI

Havacılık Haberleri

30 Mayıs 2019 Perşembe 18:31

TALPA, geçtiğimiz günlerde İstanbul Havalimanında bir THY uçağının kanat kısmından yol kenarındaki direğe çarpmasıyla ilgili açıklama yaptı

TALPA yönetimi, yaptığı basın açıklamasında “pilotun taksi süresini kısaltmak için kestirme yolu tercih ettiği” şeklindeki ifadeler içeren haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

TALPA’nın olayla ilgili açıklaması şöyle:

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Havalimanı’nda B777-300ER uçağı kanadının, taksi esnasında direğe çarpma olayı yaşanmıştır.

Konu hakkında detaylı incelemeler devam ederken, olayla ilgili basında yer alan “Pilot, taksi süresini kısaltmak için ‘kestirme’ yolu tercih etti” şeklindeki haberler, çok erken, doğru verilerden uzak ve gerçekleri yansıtmayan mahiyettedir.

Her türlü hava aracı olayları ile ilgili inceleme ve değerlendirmeler sonuçlanmadan yapılan, zamansız ve profesyonel olmayan açıklamalar maalesef kamuoyunda yanlış algılara sebep olmaktadır. Bu tür olayların incelenmesinde amaç suçlu aramak değil, süreçte gözden kaçan konuları bulup onlara tedbir alarak bir daha aynı olayların yaşanmasını önlemektir.

Pilotlarımız, bir uçuş operasyon sürecinin emniyetle yürütülmesinde birçok girdiyi yöneterek görev yapmaktadırlar. Bu görevleri icra ederken her yıl taşıdıkları milyonlarca insanın sorumluluğunu bir an bile unutmadan mesaisi normal insan doğasına aykırı bir görevi yerine getirmektedirler.

Yapıcı eleştirilere tüm meslektaşlarımızın açık olduğu halde, mesleki konuda uzman olan kurumlara danışılmadan, zamansız ve doğru verilere dayanmadan yapılan haberlerin haksız ve yersiz olduğunu değerlendirmekteyiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

TALPA Yönetim Kurulu

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 Yorumcu
 30 Mayıs 2019 Perşembe 21:03
Sayın yönetici, basında yer alan haberlerin yanlış olduğunu söylüyorsanız ( ki haklısınız ) demek ki doğrusu belli, o zaman söyleyin herkes öğrensin. Yoksa Karakutu açılsın ondan sonra mı öğreneceğiz.

  Benzer Haberler


Copyright 2015 Airkule
İletişim