MENÜ
İstanbul 6/11
Airkule
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
METEOROLOJİ UYDUSU HAZIR
Dünyadan
21 Ekim 2021 Perşembe 10:53

METEOROLOJİ UYDUSU HAZIR

Airbus'ın yeni nesil meteoroloji uydusu MetOp-SG B, fırlatılmaya hazır

Yeni nesil kutup yörüngeli meteoroloji uydusu MetOp-SG’nin ilk “B” modeli fırlatma için yerini aldı. Airbus’ın Almanya’nın Friedrichshafen kentindeki uydu entegrasyon merkezindeki milimetre hassasiyetli bir vinç yardımı ile altı metre yüksekliğindeki uydu fırlatma sistemine yerleştirildi.

Airbus tarafından İngiltere Stevenage’da inşa edilen fırlatma sistemi, uydunun görevi boyunca konumunu ve yörüngesini korumak için 760 kg hidrazin yakıtı barındırabiliyor ve uydunun görev sonunda, uluslararası uzay kalıntı azaltma standartlarına uygun olarak Güney Pasifik üzerinden kontrollü bir şekilde yeniden Dünya'ya giriş yapmasını sağlıyor. 

MetOp-SG programı, Avrupa Uzay Ajansı tarafından EUMETSAT iş birliği ile uygulanıyor. Altı uydudan oluşan MetOp-SG uydu filosu, 2024-2045 yılları arasında kutup yörüngesinden meteorolojik gözlemlerin kesintisiz yapılabilmesini sağlayacak ve kapsamlı veriler, gözlemleri hava tahmin raporlarını yeni bir standarda taşıyacak.

Kütlesi dört tonun üzerinde ağırlığa sahip her uydu, ayrı ayrı fırlatılacak. Uydular, ortalama 831 kilometre yükseklikte, MetOp güneş senkron kutup yörüngesine yerleştirilecek. Her uydunun nominal çalışma ömrü 7,5 yıl. Yedi yıl sonra, aynı serinin devam uydusu geliştirilerek her zaman yörüngede olan bir çift A ve B tipi uydu ile 21 yıllık bir süre boyunca bütünleşik operasyonel kapsama alanı sağlanacak.

Bir MetOp-SG uydusunun 2024’ün başlarında fırlatılması planlanıyor. MetOp-SG, sıcaklık ve nemin gelişmiş kızılötesi, mikrodalga ve radyo-okültasyon sondajlarını; optik görüntülerden çıkarılan kutupsal atmosferik hareket vektörlerini; optik, milimetre altı ve mikrodalga spektrumlarındaki görüntüleyicilerden elde edilen yeni yağış ve bulut ölçümlerini; ve scatterometre gözlemlerinden çıkarılan yüksek çözünürlüklü okyanus yüzeyi rüzgar vektörü ve toprak nemi ölçümlerini sağlayacak. Bu veriler, bölgesel ve küresel düzeyde günlük hava tahminlerinin bel kemiği olan sayısal hava tahminlerinin iyileştirilmesine yardımcı olacak.

MetOp-SG, her seride üç ünite olmak üzere iki seri uydudan oluşuyor. Uydu A serisi, optik cihaz ve atmosferik sirenler taşırken, Uydu B serisi mikrodalga enstrümanlarına sahip. A serisi uydular, Fransa’nın Toulouse kentinde Airbus’ın endüstriyel liderliği altında geliştirilip inşa ediliyor. B serisi uyduların tasarımı ve üretimi ise şirketin Almanya’daki Friedrichshafen tesisinde yürütülüyor.

Airbus, uydu platformları ve enstrümanları için 160’ın üzerinde farklı ekipman ve hizmet tedarik etmek üzere 16 Avrupa ülkesinde ve Kanada’da 110’dan fazla şirketten oluşan bir sanayi konsorsiyumuna liderlik ediyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Airkule