MENÜ
İstanbul 6/11
Airkule
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
F-35 İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
Dünyadan
19 Ekim 2021 Salı 09:03

F-35 İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye F-16 için finansal teklifte bulunulmadığını, Pentagon'un F-35 sorunun çözümü için Türkiye ile görüşmeyi sürdürdüğünü açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Türkiye'nin F-16 talebiyle ilgili herhangi bir finansal teklifte bulunmadığını açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü Angola ziyareti öncesi açıklamasında ABD'nin F-16'lar için teklifte bulunduğunu ifade etmişti. Reuters'ın haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, ABD'nin Türkiye'ye F-16 teklifinde bulunup bulmadığı sorusunu doğrulamadı ancak Washington'ın herhangi bir mali teklif yapmadığını dile getirdi. Sözcü Price, ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) Türkiye ile F-35 programına dair anlaşmazlıkların çözümü için istişareler yürüttüğünü de söyledi.

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sisteminin satın alması üzerine, Washington Ankara'yı F-35 yeni nesil uçakların üretim sürecinden çıkarmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazar günü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ABD'den 40 adet F-16 satın alacağı yönündeki haberlere ilişkin "Bu konu F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. 1 milyar 400 milyon dolar F-35'ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD'nin böyle bir teklifi söz konusu oldu" dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Airkule