MENÜ
İstanbul 6/11
Airkule
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ESKİ ÇALIŞANLARIN PROTESTOSU
Dünyadan
21 Ekim 2021 Perşembe 12:05

ESKİ ÇALIŞANLARIN PROTESTOSU

15 Ekim günü kapatılarak operasyonları ITA’da devredilen Alitalia’nın eski çalışanları Roma’da protesto gösterisi yaptı

Eski Alitalia uçuş görevlilerinden oluşan bir grup dün Roma'daki ünlü Campidoglio meydanında bir araya gelerek Alitalia’nın kapatılmasını protesto etti. Gösteriyi elbiselerini çıkararak gerçekleştiren uçuş görevlileri elele tutuşarak "Biz Alitalia'yız" sloganları attı.

15 Ekim'de varlığı sonlandırılan Alitalia, yerini devlet destekli kurulan Italia Trasporto Aereo'ya (ITA) bıraktı. Alitalia'yı kapatıp yerine devlet destekli ITA Airways'i koyma kararı, İtalyan hükümetinin Alitalia'nın büyük borçlarını kapatmak için Avrupa Komisyonu ile yaptığı anlaşmanın bir parçasıydı. Bu süreç sırasında sendikalar, yeni havayoluna transfer olan işçilerin hüküm ve koşulları konusunda ITA ile anlaşmaya varamadı.

Sendikalar, ITA'ya katılan az sayıda işçinin ücretlerinin yüzde 30'dan fazla düştüğünü iddia ediyor.

Protestoya katılan eski uçuş görevlilerinden biri yerel basına verdiği demeçte, "İlk olarak acımızı ifade etmeye geldik. ITA ile küçük düşürücü bir şirket sözleşmesi imzalamaya zorlanan tüm meslektaşlarımız için dayanışma halindeyiz” dedi.

Öte yandan önümüzdeki birkaç yıl içinde ITA’nın büyük bir yatırımcıya satılmasının planlandığı ve adaylar arasında Alman Lufthansa veya Madrid merkezli IAG’nin olabileceği belirtiliyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Airkule