MENÜ
İstanbul 10/16
Airkule
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ÇELEBİ KENYA'YA ADIM ATIYOR
Havacılık Haberleri
17 Kasım 2020 Salı 06:39

ÇELEBİ KENYA'YA ADIM ATIYOR

Çelebi, Orta Afrika’nın en önemli ülkelerinden Kenya’da önemli bir yatırıma hazırlanıyor

Kenya’nın ikinci cumhurbaşkanı olan Daniel Toroitich arap Moi’nin kurduğu Siginon Group ile görüşen Çelebi, anlaşma sağlanırsa, Afrikalı şirketin amiral gemisi olan Siginon Aviation’un ana hissedarı olacak.

Kenya basınında da yer alan iddialara göre şirketin şu anda başında Kenya’nın önemli iki senatörü Raymond ve Gideon Moi kardeşler bulunuyor. Her iki kardeş, Siginon Aviation’un yüzde 51’lik hissesini Çelebi Havacılık Holding iştiraklerinden Çelebi Hava Servisi firmasına satmak istiyor.

Çelebi’nin Moi Ailesi’ne yüzde 51’lik hisse için 92 milyon dolar ödeyeceği ifade ediliyor. İddialara göre, satış sürecinin sonunda Siginon Aviation’un başına da Çelebi Holding’de üst düzey görevlerde bulunan Ferda Yakar CEO unvanıyla atandı.

Siginon Aviation Kenya, Tanzanya ve Uganda’da çalışıyor

1985 yılında kurulan Kenyalı şirketin yıllık geliri 100 milyon dolar civarında. Siginon, Kenya dışında Tanzanya ve Uganda merkezli entegre bir uçtan uca lojistik ve hava kargo çözümleri sunuyor. Doğu Afrika ve Büyük Göller bölgesinin en büyük havacılık ve taşımacılık şirketlerinden biri olan Siginon, Ruanda, Burundi, Somali, Kuzey Kongo ve Güney Sudan’da da oldukça aktif. Bir anlamda Çelebi, Afrika’ya Kenya’dan girip 8 ülkede birden faaliyet gösterecek.

Kaynak: Dünya

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Airkule