BAKܒYE İLK SEFER YAPILDI

Türkiye'den

8 Kasım 2018 Perşembe 09:54

İstanbul Havalimanı’ndan Bakü’ye ilk uçuş gerçekleşti

Türkiye’nin dünya havacılık merkezi olma yolculuğunda önemli bir rol üstlenen Türk Hava Yolları, dünyanın en büyük havalimanı projesi olan İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşlarına bir yenisini daha ekledi. Bayrak taşıyıcı havayolu bu sabah TK1132 sefer sayılı uçuşuyla İstanbul Havalimanı – Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı arasındaki ilk seferini gerçekleştirdi.

Türk Hava Yolları; Ankara, İzmir, Antalya ve Kıbrıs (Ercan)’ın ardından İstanbul Havalimanı kalkışlı beşinci uçuş noktası olan Bakü’ye 31 Aralık tarihine kadar haftanın her günü bir, toplamda yedi frekans uçuş gerçekleştirecek. Yeni eklenen uçuşlar ile Türk Hava Yolları’nın İstanbul ve Bakü şehirleri arasındaki uçuş frekans sayısı da 38’e çıkmış oldu (28 Atatürk Havalimanı, 7 İstanbul Havalimanı, 3 Sabiha Gökçen Havalimanı).

BAKÜ UÇUŞLARINA 2018’DE DOLULUK ORANI YÜZDE 7 ARTTI

Türk Hava Yolları, 2017 yılının tamamında 337.300 yolcu taşıdığı Bakü seferlerinde 2018 yılının ilk 10 ayında 337.000 yolcu taşıdı. 2018 yılının ilk 10 ayındaki doluluk oranı 2017 yılının aynı dönemine göre %7 artarak %77’ye ulaştı.

TÜRK HAVA YOLLARI’NIN ORTA ASYA’DAKİ İLK UÇUŞ NOKTASI

Azerbaycan’ın başkenti Bakü aynı zamanda bayrak taşıyıcının Orta Asya’daki ilk uçuş noktası olma özelliği taşıyor. 1991 yılında başlayan ve 27 yıldır kesintisiz devam eden uçuşlar Türkiye ile Azerbaycan arasındaki milli ve manevi bağları güçlendiren bir köprü vazifesi görüyor. Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleşen ilk uçuşlar arasında olması da iki ülke arasında son dönemde daha da artan siyasi ve ekonomik birliğin bir göstergesi durumunda.

GEÇMİŞİN VE GELECEĞİN BULUŞTUĞU ŞEHİR

Bakü, tarihi ipek yolu üzerinde kurulu bir şehir olması nedeniyle tarihin tanığı birçok esere ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin İçeri Şeher kısmı bu tarihi zenginliğin bir göstergesidir. Şehir; tiyatro, opera ve müzik alanında farklı etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası birçok toplantıya ve spor etkinliğine ev sahipliği yapan Bakü’de 2016 yılından bu yana düzenlenen Formula 1 Azerbaycan etabı; parkurun şehir içinde olması nedeniyle özellikle dikkat çekmektedir. Bakü Türk Şehitliği ve Şehitlik camisi Türkiye – Azerbaycan kardeşliğinin eşsiz kanıtlarıdır. Son yıllarda inşa edilen modern mimari yapılar; tarih ve geleceği buluşturan önemli eserlerdir.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2015 Airkule
İletişim