İbrahim Köktener
THY PİLOTLARI AÇIKLAMA BEKLİYOR

8 Kasım 2018 Perşembe

THY’de Ocak ayında yeni bir Toplu İş Sözleşmesi süreci başlayacak. 1 Ocak 2016-31 Aralık 2018 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi’nin sona ermesine az zaman kaldı. Bilindiği gibi geçtiğimiz Eylül ayında döviz kurlarındaki yükselmenin de etkisiyle büyük çoğunluğu THY’de görevli pilotlar, yabancı şirketlerden teklif almaya, iş görüşmelerini olumlu sonuçlandıranlar şirketlerinden istifa ederek işyeri değişikliğine gidiyordu. THY yönetimi de bu gidişatın önüne geçmek için kaptan pilotlara yüzde 30, ikinci pilotlara ise yüzde 25 oranında maaş zammı teklifini Hava-İş Sendikası’na iletti.

Pilot maaşlarına zam yapıldı ama…

Görüşmelerin sonucunda bu zam gerçekleşti ve pilotlar zamlı maaşlarını aldı.  Ancak zammın ardından geçen süre içinde, THY yönetimi ile Hava-İş Sendikası arasında ücretlerdeki bu iyileştirmeye ilişkin yapılan protokolün detayları duyurulmadı.

Yani THY pilotları, bu zammın hangi koşullarla verildiğini bilmedikleri gibi, konuyla ilgili THY yönetiminin ve Hava-İş’in bir açıklama yapmamasından kaygı duyuyorlar.

Pilotlar, bu belirsizlikten endişelenmekte haklı…

Öncelikle maaş zammının hangi koşullarla yapıldığının, THY yönetimi ve Hava-İş Sendikası’nca açıklanması gerekmez mi?

Önümüzdeki TİS ne getirecek?

THY pilotlarının dile getirdiği diğer bir soru ise zammın, Ocak ayında başlayacak olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri sürecine yansıyıp yansımayacağı… Bu da çok haklı bir soru…

Pilotlar aldıkları maaş zamlarının, önümüzdeki TİS içinde bir maddede “mahsuben” eriyip erimeyeceğini bilmek istiyorlar.

Bu konuda da artık Hava-İş yönetiminin bir ses vermesi gerekiyor:

THY yönetimi ile yapılan protokolün detayları nedir?

Aydınlık günler dileğiyle.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu yazı henüz yorumlanmamış...


Copyright 2015 Airkule
İletişim