Süleyman Şen
THY’DE ZAM SAVAŞLARI

1 Haziran 2018 Cuma

Türk Hava Yolları’nda geçtiğimiz hafta sonundan itibaren önemli gelişmeler yaşanıyor. Cuma günü toplanan Yönetim Kurulu aldığı radikal kararla, uçuş işletme yönetimini tepeden tırnağa değiştirdi. Başta Uçuş İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Yılmaz olmak üzere tüm yöneticiler görevden alındı. Yılmaz’ın yerine Uçuş Eğitim Başkanı Aykut Alpa atanırken, uçuş işletmeyle ilgili tüm birimlerin başındaki isimler değişti (detaylar için http://www.airkule.com/haber/THY-UCUS-ISLETMEDE-DEPREM/30507)

Öyle anlaşılıyor ki yönetim, aylardır farklı seslerin çıktığı ve özellikle pilotların yoğun şikayetlerine neden olan, hatta bir kısım pilot ile kabin ekibinin Hava-Sen Sendikası’nı kurmasına yol açan uçuş ve dinlenme süreleri ile ilgili THY kokpitinde yaşanan sorunlara çözüm bulamayan yöneticilere faturayı kesti.

ERİYEN PİLOT MAAŞLARI

THY Yönetim Kurulu, uçuş işletme yönetimini değiştirirken, bir diğer huzursuzluk kaynağı olan maaş konusuna da el attı. Yönetim, Türk Lirası’nın Dolar ve Euro karşısındaki değer kaybından dolayı düşen pilot maaşlarını biraz olsun yükseltmek için pilotlara yüzde 20 zam yapılması teklifiyle Hava-İş Sendikası’nın kapısını çaldı. THY’nin teklifini olumlu bulan Hava-İş yönetimi, pilot maaşlarına yüzde 20, diğer personele ise yüzde 10 zam yapılması konusunda anlaştı. Bu arada Kabin Amirlerine aylık brüt 750 TL. "Kabin Amirliği Primi" verilmesine ilişkin protokol de imzalandı. Hava-İş yönetiminden yapılan açıklamada,“Toplu İş Sözleşmesi masasında olmamamıza rağmen, tüm personele zam yapılması konusunda taleplerimize olumlu karşılık veren Türk Hava Yolları A.O. yönetimine bu vesileyle teşekkürlerimizi iletiyoruz” denildi.

HAVA-SEN’DEN İTİRAZ

THY ile Hava-İş yönetimlerinin zam uzlaşısına ise Hava-Sen Sendikasından itiraz geldi. Hava-Sen, zammın uçucu ekiplerin mevcut sorunlarını çözmeyeceğini, sadece üzerini örteceğini savunuyor. Zam kararını ‘alelacele ve hesapsızca atılan adım’ olarak niteleyen Hava-Sen, bu adımların çalışanlar arasına yeni nifaklar soktuğunu savunuyor. Hava-Sen, THY çalışanlarının asıl probleminin para olmadığını, problemin olumsuz çalışma koşulları ve düşünülmeyen uçuş emniyeti olduğunu ısrarla vurguluyor. Maaşlara yapılan zammın uçuş süreleri (FTL) ile ilgili sorunları ortadan kaldırmayacağını, bunun yaşayarak öğrenileceğini belirtiyor. Hava-Sen ayrıca zammın adil ve dürüstçe yapılmadığını, şirket içerisinde mesleki ayrımcılığın körüklendiğini, yer personeli ve kabinin ‘ikinci sınıf’ sayıldığını vurguluyor. Yapılan açıklamada, “Yüksek maaş alana yüksek oran, düşük maaş alana düşük oran düzenlemesi iş barışına vurulacak en büyük darbedir.” deniliyor.

Umarız, yeni göreve gelen yöneticiler, alacakları önlemlerle kokpit ve kabinin uçuş süreleri ile ilgili şikayetlerine neden olan sorunlara uygun çözümleri bulurlar.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu yazı henüz yorumlanmamış...


Copyright 2015 Airkule
İletişim