Süleyman Şen
TAV’DAN İGA’YA “GÜVENLİK” DESTEĞİ

6 Ağustos 2018 Pazartesi

İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışına 3 aydan kısa bir zaman kaldı. Terminalin yüzde 94’ü tamamlanırken İGA, havalimanı operasyonunda görev yapacak kadroları da yavaş yavaş oluşturuyor. Bir yandan yıllarca DHMİ’de görev yaptıktan sonra emekliliğe hak kazanan tecrübeli memurlar İGA saflarına katılırken, diğer yandan TAV’da çeşitli birimlerde başarılı çalışmalara imza atan kadrolar, tecrübelerini aktarmak için yeni havalimanı ailesine katılıyor.

İşte bu noktada TAV Özel Güvenlik’e ayrı bir yer açmak gerekiyor. Türkiye’nin dünyaya açılan en büyük sınır kapısı olan Atatürk Havalimanı’nda 2000 yılından beri hizmet veren TAV Özel Güvenlik, Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak görülen İstanbul Yeni Havalimanı’na destek oldu.

TAV EĞİTİYOR

TAV Özel Güvenlik yeni havalimanında görev yapacak 3 bin 500 güvenlik memurundan binini eğitmeye başladı. İGA tarafından verilen ilana başvuran güvenlik görevlileri, 5 ay boyunca gruplar halinde Atatürk Havalimanı’nda eğitmenler tarafından ayrı bir uzmanlık alanı olan havalimanı güvenliği konusunda eğitilecek.

MEVCUT BİN 500 GÜVENLİK GÖREVLİSİ YENİ HAVALİMANINA GEÇİYOR

Temmuz’da başlayan eğitimlerin havalimanının hizmete gireceği 29 Ekim’e kadar sürmesi planlanıyor. Bu sürede farklı yer ve işyerlerinde güvenlik görevlisi olarak çalışan güvenlik görevlileri, havalimanı gibi spesifik ve stratejik noktalarda icra edilen güvenlik hizmetleri konusunda gerekli eğitimi alarak göreve hazır hale getirilecek. Atatürk Havalimanı’ndaki bin 500 TAV Özel Güvenlik çalışanı da ağustos ayından itibaren kademeli olarak İGA’ya geçmeye başladı.

SON TEKNOLOJİYLE DONATILACAK

Yeni havalimanında 3 bin 500 güvenlik memuru görev yapacak. Buna ilave olarak Atatürk Havalimanı’nda görev yapan yaklaşık 1000 polis memuru da yeni havalimanında hem güvenlik hem pasaport hizmetlerinde çalışacak. Bu sayı yetersiz kalırsa polis memuru sayısı takviye edilecek. Polis ve özel güvenlik, son teknoloji ürünü kamera ve vücut tarayıcı sistemlerini kullanacak.

“Rakip firma” demeden konuya ‘milli mesele’ mantığıyla yaklaşan TAV Özel Güvenlik yöneticilerini kutlamak gerekiyor. Verdikleri eğitimle çok nitelikli bir özel güvenlik kadrosu meydana çıkaran yöneticiler, 29 Ekim’den sonra Atatürk Havalimanı kapanacağı için çalışanlarına yeni bir ekmek kapısı açmış oldu. Bu amaçla çalışanlarının İGA yöneticileri ile görüşmeleri için Mayıs ayında oda tahsis etti. Görüşmelerde şartları kabul eden TAV Özel Güvenlik görevlileri şu günlerde gruplar halinde İGA’ya geçmeye başladı. Edindiğim bilgiye göre, TAV Özel Güvenlik, verdiği eğitimin karşılığında kâr amacı gütmedi.

Konuya milli mesele mantığıyla yaklaşan ve çalışanlarının bundan sonra da evlerine ekmek götürmesini sağlayan TAV Özel Güvenlik yönetimine bu hassasiyetlerinden dolayı teşekkür etmek gerekiyor.

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 SEFA YEŞİLOVA
 16 Kasım 2018 Cuma 10:52
Tav aynen denildiği gibi yaptı fakat burda atlanan nokta ihbar tazminatı vermedi kademeli olarak gönderdiği çoğu personel ilk kademelerde yılını doldurmaya 1-2 ayı kalmışları gönderdi yıllık izin vermemek için çalışan lara bu son sansınız gelirseniz gelin dedildi ilerisi belli değil denildi şimdi bugun aldığım bilgiye göre iga dün 200 bugün 200 güvenlik çıkarttı müdürleri giden gider adam çok hergün dünyanın girişi oluyor bulunur dediğimizi yapacaksınız şantiye alanı halindeyken güvenliği yığdı hergün servise kilometrelerce yol yürüttüler yeri geldi soğukta Akpınar kampında beklettiker bakanlar geliyor gözükmeyin diye bunlarda olayın diğer boyutu kimse bunlara değinmemiş ben AKP li biriyim özel güvenlik değilim hiç 3. Havalimanında çalışmadım yeni havaalanı açılmasından çok gurur duydum fakat iga nın yaptığı da aşikar ortadadır benim çok ama çok bizzat şahit olduğum budur
 A.K.
 6 Ağustos 2018 Pazartesi 21:54
Bravo TAV Güvenliğe, çalışanlarının eğitimi, yolcuya yaklaşımları her zaman farklıydı. Umarım yeni havalimamında da başarıyla görev yaparlar...

Copyright 2015 Airkule
İletişim