Süleyman Şen
TAŞINMA SÜRECİNDE NELER YAŞANACAK

12 Kasım 2018 Pazartesi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çok sayıda ülke liderinin katıldığı görkemli bir törenle hizmete açılan İstanbul Havalimanı’ndaki programı tüm detaylarıyla siz değerli Airkule.com okuyucularıyla paylaştık. Açılıştan 2 gün sonra 31 Ekim tarihinde Ankara’ya yapılan ilk uçuşta da yerimizi alarak, bu tarihi uçuşla ilgili bilgileri aktardık. Hem açılış töreninden hem de ilk uçuştan birkaç gözlemimi burada paylaşmak istiyorum. Henüz tamamlanmayan işler olmasına rağmen İstanbul Havalimanı, bende olumlu izlenim bıraktı.

YOLCULAR MEMNUN

THY’nin yeni havalimanından yaptığı ilk uçuşa katılmak için Almanya’dan gelen gurbetçi İsmail Alat ve Alman arkadaşı Tino Oelker’in tespit ve düşünceleri her şeyi özetler nitelikteydi. Mimariye büyük ilgi duyduğunu söyleyen BMW yöneticilerinden Oelker, terminalin ferahlığı ve büyüklüğü karşısında etkilendiğini dile getirdi. Benzer düşünceleri İstanbul Havalimanına gelen neredeyse her yolcu paylaştı.

Meslek hayatının büyük bölümünü Atatürk Havalimanı’nda geçiren bir gazeteci olarak ben de İstanbul Havalimanını beğendim. Bu görkemli yapıyı izlerken bir yandan da Atatürk Havalimanı’nın yenilendiği, genişletildiği dönemi anımsadım. Şu anda Atatürk Havalimanı iç hatlar terminali olarak hizmet veren bina, uzun yıllar dış hatlar terminali olarak kullanılmıştı. Suudi Arabistan’dan alınan kredi ile 1980 darbesinden sonra inşa edilen terminal 4 yapraklı bir yonca olarak planlanmış, ancak tek yaprağı tamamlandıktan sonra ‘bu yeterli olur’ düşüncesiyle geri kalan etapları yapılmamıştı. 2000’li yıllara gelindiğinde terminal yetmemeye başlayınca yeni bir dış hatlar terminali yapılmasına karar verildi ve ihaleyi kazanan TAV konsorsiyumu bugünkü dış hatlar terminalini inşa etti. O yıllarda yeni terminalin büyüklüğü karşısında diğer gazeteci arkadaşlarla “Burada görev yapmak çok yorucu olacak” diyorduk. Bir terminalden diğerine apronda otostop çekerek giderken şimdi aynı mesafeyi yürüyerek gidecektik. Zamanla bu koşturmaya alıştık… Ancak işimiz şimdi çok daha zor olacak. Apron sahasının genişliği, kargo tesisleri, kule, emniyet müdürlüğü, VIP ve DHMİ Başmüdürlük binaları arasındaki mesafeler bizi hayli yoracak.  

TAŞINMA NASIL OLACAK

İstanbul Havalimanı’na taşınma sürecinin 30 ve 31 Aralık tarihlerinde yapılması planlanıyor. Ancak sektörden edindiğim izlenimler, konuştuğum kaynaklarım, hava koşullarının taşınma tarihini etkileyebileceğini ısrarla söylüyor. Şöyle ki, geçmişte kar yağışının olduğu yılbaşı günlerinde meydana gelen sorunları unutmamak gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla önümüzdeki 30-31 Aralık tarihinde de kar yağışı olasılığı, taşınma işlemini zora sokacaktır. Bu doğrultuda, taşınmanın Nisan-Mayıs aylarına kadar ertelenebileceği de dillendiriliyor. Havalimanı terminal binasının hazır olduğu, ancak uçak körüklerinde tamamlanması gereken bazı işlemlerin kaldığı belirtiliyor. Özellikle Türk Hava Yolları’nın ‘Biz transit yolcu sayesinde bu kadar büyüdük. Transit yolcuyu en iyi şekilde ağırlamamız için de CIP salonlarının bitmesi lazım’ diyerek taşınmak için biraz daha beklemeyi tercih ettiği gelen bilgiler arasında. Öte yandan işletmeci firma İGA ise havalimanının hazır olduğunu ve taşınmakta herhangi bir sakınca olmadığını ısrarla söylüyor.

İKRAM VE KARGO ZORLAYACAK

Kulislerde konuşulan bir başka konu da, Turkish Do&Co’nun, bir ya da bir buçuk yıl süreyle ikramı Atatürk Havalimanı’ndaki tesislerinden yeni havalimanına kamyonlarla taşıyacak olması. İstanbul Havalimanında geçici bir bina inşa eden şirket, Atatürk Havalimanı’ndan taşıdığı ikramı, bu binadan uçaklara yüklenmeye hazır hale getirecek. Kargo tesisleri hazır olana kadar Turkish Cargo seferleri de Atatürk Havalimanı’ndan yapılacak. Uçak altı kargo dediğimiz kargolar da aynı şekilde kamyonlarla İstanbul Havalimanı’na getirilerek uçaklara yüklenecek. 

EN HAZIR GÜVENLİK

İstanbul Havalimanı’na taşınma sürecinde en hazır durumda birim “özel güvenlik hizmetleri” gözüküyor. TAV Özel Güvenlik’in gösterdiği iyi niyet ve işbirliği sayesinde bir yandan yeni havalimanında görev yapacak özel güvenlik görevlilerinin eğitimleri sürerken, uzun yıllar Atatürk Havalimanı’nda görev yaptıktan sonra İGA’ya geçen ve bu alanda uzmanlaşan özel güvenlik personeli çalışmaya başladı. Eğitimleri süren bölümle hala Atatürk Havalimanı’nda çalışan güvenlik personelinin geçişiyle birlikte 3 bin 500 kişilik güvenlik kadrosu tamamlanmış olacak.

THY’DEN TARİHİ REKOR

Geride bıraktığımız haftaya Türk Hava Yolları’ndan gelen olumlu haberler damgasını vurdu. Türk Hava Yolları, 7 Kasım Çarşamba akşam saatlerinde 9 aylık dönemde bir milyar doları aşan rekor Esas Faaliyet Kârı elde ettiğini kamuoyuna duyurdu. Hızla artan petrol fiyatlarına rağmen 1 milyar 149 milyon dolarlık kâr, elde edildi. Şirketin Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, son birkaç yıldır karşılaşılan çeşitli bölgesel ve sektörel koşullara rağmen mücadeleci bir tutum sergilediklerini, bunun da yükselişin kaynağı olduğunu vurguladı. Aycı ‘yeni evimiz’ dediği İstanbul Havalimanı’na geçişle birlikte yollarına yeni yatırım ve başarılarla devam edeceklerini ifade ederken, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi de hafta sonu, yakalanan başarıyla ilgili geniş bir değerlendirme yaptı. “THY'nin 2018 sonu hedefi 1 milyar dolardı ama takım ruhuyla çalışarak 9 ayda 1 milyar 149 milyon dolarlık rekor kara ulaştık" diyen Ekşi, THY'de 400 milyon dolar esas faaliyet zararının açıklandığı 2016 yılında genel müdürlük görevine başladığını, göreve gelir gelmez gider azaltıcı politikalar ve gelir optimizasyonuyla zararı minimize etmeye çalıştıklarını söyledi. “Çalışanlarınıza inanırsanız ve başarıyı onlarla paylaşırsanız, başarıyı sadece kendinize değil, onlara da mal ederseniz, bu netice geliyor" diyen Ekşi, takım ruhuna ve ekip çalışmasına ısrarla vurgu yaptı.

Önümüzdeki haftalar ve aylar kritik öneme sahip… Artık işin çoğu bitti, azı kaldı diyebiliriz. Temennimiz, taşınma operasyonunun aceleye getirilmeden olabildiğince hatasız gerçekleşmesi.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu yazı henüz yorumlanmamış...


Copyright 2015 Airkule
İletişim