İbrahim Köktener
TAKSİCİ UBER’E KARŞI

9 Mart 2018 Cuma

Özellikle İstanbul’da son günlerde gündeme gelen problemlerden birisi, taksici-Uber’ci çatışması… Amerika merkezli ulaşım şirketi Uber’de çalışan sürücülerin, “tuzak çağrı”larla yönlendirilerek, saldırıya uğradığına ilişkin haberleri sık sık duymaya başladık. İstanbul’da bugüne kadar 30 Uber sürücüsünün taksiciler tarafından saldırıya uğradığı iddia ediliyor. Uber hizmetine özellikle havalimanlarından talep olması nedeniyle konu dikkatimizi çekti.

Peki nedir UBER?

Dünyada 315 kentte faal olduğu söylenen Uber’in bir mobil uygulaması var. Bu uygulama akıllı telefonlara indiriliyor. Kullanıcı, uygulama sayesinde gideceği yere kadar bineceği ulaşım aracını tercih etme,  güzergahı belirleme, kesin olarak fiyatını öğrenme gibi olanaklara sahip oluyor. 7/24 ulaşılabilir olduğu için yılın her günü, günün her saati araç çağırabiliyor. Yolcunun nereye gideceği sisteme kaydedildiği için, şoföre nereye gideceğinizi tarif etmekle uğraşmaya gerek kalmıyor. Ulaşım bedelini kredi kartıyla ödeme kolaylığı sunuluyor. Dünya genelinde 400'den fazla havalimanında bu uygulama geçerli… Ayrıca birden fazla seçenek sayesinde bavul sayınıza en uygun aracı bulmak çok kolay.

Özetle saydığımız bu özelliklerin yanı sıra çevremizde Uber’i deneyen insanların izlenimleri, uygulamanın gayet pratik, konforlu ve güvenilir olduğu yönünde…

Uber kullanmak yasak mı?

Uber uygulamasından en çok rahatsız olanlar, taksiciler... Taksiciler büyük paralar ödeyerek plaka aldıklarını, vergi ödediklerini söylerken, Uber sisteminin Türkiye'de vergi ödemediği ve haksız kazanç sağladığından şikayet ediyorlar.

Sonuçta, Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 ile Uber sürücülerine “korsan taşımacılık” yapmaktan ceza kesilmesi talimatı verdi. Meselenin bir tarafı bu… Ancak diğer tarafta ise özellikle İstanbul’da Uber sürücülerine ve yolcularına yapılan saldırılar, hastanelik edilen sürücüler var! İşte bu, hiçbir şekilde onaylanmayacak bir tepki…  

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANINDA SALDIRIYA UĞRADI

Geçtiğimiz hafta Sabiha Gökçen Havalimanı’nda saldırıya uğradığını söyleyen Yavuz Saraç, yara almadan kurtulan şanslı UBER sürücülerinden… Yabancı müşterilerinin aracından indirilip taksiye zorla bindirildiğini anlatan Yavuz Saraç, “Bizim her birimizin turizm şirketi var. Acentelerden yolcularımızı alıyoruz. Sistem üzerinden aldığımız yolculardan sistem üzerinden fatura kesiliyor. TÜRSAB’dan, belediyeden, ulaştırma bakanlığından belgeniz olması lazım. Eğitim almanız, sınavlara girmeniz lazım. Oysa taksicilikte bunların hiçbiri yok” dedi.

Taksiciler: Biz saldırmadık

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu ise saldırı haberlerinin kasıtlı yayıldığı görüşünde. UBER’i yasaklatmak için dava açan Eyüp Aksu, “12 Mart’ta UBER’e açtığımız dava sonuçlanacak. UBER’e erişim mahkeme kararıyla kesilecek. UBER sürücülerine yönelik saldırılar mahkeme kararını etkilemeye yönelik algı operasyonu. Saldıranların hiçbiri taksici değil. UBER’de çalışanlar sık sık bu tip haberler yaptırıyorlar” dedi. (*)

Yargıya intikal eden taksici-Uber anlaşmazlığıyla ilgili kısa zamanda bir karara varılacak, çözüm getirilecek. Ancak görünen o ki; yolcunun beklentisini karşılayabilen, rahat, konforlu, sorunsuz bir yolculuk sunma noktasında, taksilerde de problem bitmiyor. En çok dile getirilen ve tartışma nedeni olan konu, özellikle havalimanlarından binen yolcuya, taksicinin “yakın mesafe” isyanı… Verilmek istenmeyen fişler… Tehlikeli araç kullanımı…

Taksici esnafının da, daha kaliteli hizmet vermek adına yolcu şikayetlerini dikkate alması ve çözüm sağlaması gerekmiyor mu?

Aydınlık günler dileğiyle.

*Özgür Altuncu-Hürriyet:

 http://www.hurriyet.com.tr/gundem/taksici-uberci-savasi-buyuyor-40765952

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 Baran
 31 Mayıs 2018 Perşembe 09:42
yasaklanırsa uber alternatifleri, yolo, careem, olev... sarı taksi devri bitmiştir...
 taksiciler kendine ceki düzen versin
 19 Mart 2018 Pazartesi 23:29
taksiciler uzun bir süre başı boş bırakıldı denetim yapılmadı hem müşteri seçiyorlar hem de sadece kendilerinin bu işi yapması gerektiğini söylüyorlar paranın yurtdışına übere gitmesi hoş değil überin vergi vermesi lazım ayrıca übere rakip yerli uygulamalar desteklenmeli taksilere rakip lazım ama aynı şartlarda olmalı yoksa kalite yerlerde devam eder
 Baran
 16 Mart 2018 Cuma 16:36
Taksici esnaf odası başkanı eyüp aksu mahkeme çıkışı yaptığı konuşmada sabrımızı taşırısanız olacaklarda sorumlu değiliz diyerek hem hükümeti hem de haber yapmalarından dolayı medyayı tehdit etti,başkanları bu şekilde yaparsa taksici esanafı neler yapmaz, zaten taksiciler kısa mesafe diye gitmeyerek, yolu uzatarak müşterilerini dolandırıyorlar, bu bir gerçek... şimdide başkanları tehdit ediyor ve sözde taksiciler utanmadan kaliteli ve rekabetçi hizmet veren uber çalışanlarını tartaklayıp dövüyorlar. sözde taksici esnafı tekel oluşturarak vatandaşın ulaşım hakkını gasp ediyorlar, bu hadsizliğe mahkemenin bir dur diyerek Uberi yasal zemine oturtarak taksicilerle rekabet eden bir ulaşım seçeneği haline getirmeleri gerekiyor, ve öylede olacaktır inşallah...
 Çiğdem
 12 Mart 2018 Pazartesi 20:06
dürüst olalım, taksiciler bu arz-talebi kendileri oluşturdular. nasıl mı? taksiciler işlerini düzgün yapsalardı vatandaş da farklı taşımacılığa rağbet göstermezdi. yorucu bir mesaiden akşam vakti geleceksem aracımla havalimanına gitmek yerine taksiyle gitmeyi tercih ediyorum. ama akşam vakti İstanbul AHL'ye indiğimde yüzüme dönüp bakmayan, sesimi duymayan, beni araçlarına almak istemeyen ve beni 45-50 dk topuklu ayakkabılar üzerinde bekleten taksiciler sürüsü ile karşılaşıyorum. şimdi bu durumda ben neden taksi tercih edeyim ki? güç bela biri beni aracına alsa dahi bindiğime pişman ediyor bu sefer, ya taksimetre açmayıp 2 kat ücret istiyor, ben duruma uyanıp müdahale edersem de beni evime götürmek yerine yok burdan girmeyelim şurdan girmeyelim diye naz yapıyor. yahu evim burda, sağdan girmemiz lazım diyorum, yok ben burdan girmicem diyor. iyiki uber gibi bir alternatifimiz var artık ve uber çağırdığımda resmi taksi de geldiği oluyor. kendine, hizmetine güvenen taksi şöförleri de isterlerse bunu yapabilirler, çünkü uber değerlendirme sistemiyle çalışıyor. ne kadar iyi hizmet o kadar tercih edilen taksici olma imkanı var uberde. ama yok taksiciler yağmurda arabayı şöföre deveder, karda görünmez olurlar, trafikte kaybolurlar, yakın mesafe duyunca karşının taksisi olurlar. dürüst olmak lazım, taksiciler bu arz-talebi kendileri oluşturdular..
 Cihat Aldemir
 9 Mart 2018 Cuma 21:13
Katılıyorum bir an önce çözüme ulaştırılmalı ayrıca taksiler hakikaten yakın mesafeye gitmek istemiyorlar bu net
 Gültekin Ü.
 9 Mart 2018 Cuma 15:25
Uber sürücülerine yapılan saldırılar hiç şaşırtıcı değil, kesinlikle geneli haydut gibi davranan, esnaf olduğunu iddia edip yolcuyu gasp edercesine kendilerine mahkum etmeye çalışan ve soygun düzenlerinin bozulmasını istemeyen “esnafa” uygun.

Copyright 2015 Airkule
İletişim