Süleyman Şen
OLAYLARIN SEBEBİ PROVOKASYON MU

17 Eylül 2018 Pazartesi

Bir grup işçinin Cuma günü başlattığı protesto, açılışına sadece 42 gün kalan ve Perşembe günü havacılık şöleni Teknofest’e hazırlanan İstanbul Yeni Havalimanı’nda dikkatleri bir anda bambaşka yöne çevirdi. Geçtiğimiz Çarşamba günü ORAT (Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Taşınması) süreci konusunda gazetecilerle bir araya gelen ve açıklamalarda bulunan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü H. Kadri Samsunlu, havalimanı açılışının 29 Ekim’e yetişip yetişmeyeceği ile ilgili soru üzerine, “Açılışın ertelenmesi için şu ana kadar öngörmediğimiz bir şeyin gerçekleşmesi gerekiyor. Onun da ne olduğunu şu an itibarıyla belirleyemiyorum. Biz hazırız” cevabını vermişti.

OLUMSUZ BİR İMAJ ÇİZİLDİ

Cuma günü patlak veren işçi protestoları belli ki ne Samsunlu’nun ne de diğer İGA yöneticilerinin öngöremedikleri bir gelişme oldu. Kaza sonucu servislerin gecikmesi nedeniyle saatlerdir yağmur altında bekleyerek ıslanan bir grup işçinin başlattığı protesto, kartopu gibi büyüdü ve bir anda haftasonunda tüm Türkiye’nin hatta dünyanın gözünün yeni havalimanına çevrilmesine neden oldu. Teknofest’le açılış provasının yapılacağı, 29 Ekim’de de görkemli bir törenle hizmete girmesi planlanan Türkiye’nin en önemli projelerinden İstanbul Yeni Havalimanı ne yazık ki açılışına kısa süre kala eylemlerle gündeme geldi.

YİNE İKİYE AYRILDIK

Peki işçileri ayaklandıracak kadar Akpınar Yerleşkesi’nde neler yaşandı? Basın, son yıllarda olduğu gibi bu olayda da ikiye bölündü. Bazı köşe yazarları açılışına sadece 42 gün kala olayların patlak vermesini provokasyona bağladı, bazı provokatörlerin işçilerin arasına sızarak onları para vererek eyleme zorladığını yazdı çizdi. Olayları ‘İkinci Gezi Provokasyonu’ olarak ele alan gazeteler oldu. Sol basın ise işçilerin çalışmalarını çok kötü şartlarda sürdürdüklerinin, haklarının verilmediğinin, sağlıksız koşullarda yaşadıklarının, dayanacak güçlerinin kalmadığının üzerinde durdu ve güvenlik güçlerinin orantısız müdahalesini eleştirdi.

Şunu söylemek isterim; yeni havalimanı şantiyesinde bu ilk protesto değildi. İnşaatın başladığı 2014 yılından itibaren iş kazalarını, çalışma koşullarını protesto eden çok sayıda eylem yaptı işçiler. Airkule.com olarak çoğunu haberleştirdik, arada duymadığımız da olmuştur. Ancak son eylemler açıkçası beni de şaşırttı. Belki de artık işin sonuna gelindiği için, açılış ve taşınma sürecine odaklandığımız içindir. Yoksa işçiler aynı koşullarda çalışmaya devam ediyordu.

NELER YAŞANDI

Akpınar Yerleşkesi’nde yaşananlarla ilgili görüştüğüm kaynaklarım, olayların büyümesinde kesinlikle provokasyon olduğunun altını çiziyor. İşçileri taşıyan servis otobüsü ve minibüsünün çarpışması sonucu servisin aksamasıyla başlayan olaylarda Genel Müdür Kadri Samsunlu’nun işçilerin taleplerini dinlediğini, sorunların çözümü için çalışmaların başlatıldığını ve gerekli tedbirlerin en kısa zamanda alınacağı sözünü verdiğini hatırlatan kaynaklarım, buna rağmen olayların durulmadığını tam aksine büyüdüğünü dile getirdiler. Kazada 22 işçinin yaralandığını, kesinlikle hiç kimsenin ölmediğini söyleyen kaynaklarım, bazı grupların işçileri kışkırttığını anlattılar. Oysa ki bazı medya organlarında iki işçinin öldüğü, bazılarında ise bir kişinin hayatını kaybettiği şeklinde çelişkili haberler yer aldı. İşçilerin kaldığı odalarda tahta kurusu bulunduğu iddialarıyla ilgili ise kaynaklarım, bunun doğru olduğunu, ancak ilaçlama yapıldığı, buna rağmen bir süre sonra tahta kurularının tekrar ortaya çıktığını söylediler.

Olayların büyümesinde kesinlikle provokasyon olduğunu belirten kaynaklarım işçilerin bir bölümünün eylemlere rağmen Cumartesi ve Pazar günleri çalıştığını, bir bölümünün ise dışarı (şehire) çıktığını, olaylar sırasında 400’e yakın gözaltı olduğunu, Pazar akşamı itibarıyla şantiyede durumun sakin olduğunu söyledi.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu yazı henüz yorumlanmamış...


Copyright 2015 Airkule
İletişim