Şeref Sezgin
LİTERATÜRE GEÇMİŞ EN İLGİNÇ UÇAK KAZASI

12 Haziran 2019 Çarşamba

Literatüre geçmiş en ilginç uçak kazası 25 Ağustos 2010 tarihinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaşandı.

Filair şirketine ait Let 410UVP uçağı, tarifeli Semendwa (FZBS) - Bandundu (FZBO) iç hatlar seferini yapmak için havalandı.

Çekya yapımı Let L-410 Turbolet tipi uçak kısa menzilli uçuşlar için üretilmişti ve dünyada 2010 yılında 1100 adetten fazla uçmaktaydı. Bu uçak da bakımlı ve 9 yaşında idi. Uçakta 2 pilot, bir kabin görevlisi ve 18 yolcu vardı.

Uçağın tecrübeli Kaptan Pilotu 39 yaşında bir İngiliz Chris Wilson ve yardımcısı Belçikalı Pilot Danny Philemotte’di...

Bandundu Havaalanı için alçalmaya başladığında düşen uçakta bulunan 21 kişiden 20’si hayatını kaybederken, bir yolcu yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı ancak bu uçaklarda kara kutunun bulunmaması nedeniyle kaza raporu hazırlanamadı. Öte yandan yapılan soruşturma sırasında pilotların uçuş saatleri, tecrübeleri, kaza anında depoda yakıt bulunması, uçakta mekanik hiç bir probleme rastlanılmaması gibi verilere göre her şey normaldi… Peki bu kazanın nedeni neydi?

Literatüre geçen en ilginç uçak kazasının nedeni, kazadan ağır yaralı kurtulan tek yolcunun olaydan ancak iki hafta sonra verebildiği ifade sonucunda ortaya çıktı.

Uçak Bandundu havaalanına alçalmaya başladığı sırada yolculardan birine ait olan ve kafesli bir çantada bulunan timsah, muhafazalı çantadan dışarı çıkmayı başarmıştı. Uçağın koridoruna çıkan timsahı ilk gören kabin görevlisi panik içinde bağırarak kokpite koştu. Aynı anda timsahın sahibi de dahil diğer yolcular da çığlıklar atarak kokpite hücum etti.

Yaşanan olay nedeniyle uçakta ağırlık ve denge (Weight and Balance) bozuldu ve kontrolü imkansız hale gelen uçak, bir evin üzerine düştü.

Soruşturmanın ortaya çıkardığı gerçeklerden birisi de, kazada yaşamını yitiren İngiliz kaptan pilotun, havayolu şirketine uçakta canlı hayvan taşındığını defalarca rapor ederek, bunun yasaklanmasını istemesi oldu.

Buna rağmen kaza sonrası FILAIR şirketi bir açıklama yaparak, uçağın yolcularından birinin kendi bilgileri dışında, timsahı kaçak olarak uçağa soktuğunu iddia etse de, pek inandırıcı olmamıştır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaşanan bu kaza, tüm dünya kaza araştırmalarına örnek oluşturdu; hiçbir mekanik ve yakıt sorunu olmamasına rağmen uçak düşmüş ve 20 kişi yaşamını yitirmişti.

Bu arada olayla ilgili bir başka ilginç detay ise kazaya neden olan timsahın sağ kurtulması fakat kaza bölgesinden uzaklaşırken çevredekiler tarafından öldürülmesi…

Hava kazası araştırmacısı Timothy Atkinson, Kongo'daki yetkililer tarafından toplanan kanıtları gözden geçirdi. Ancak uçakta kara kutu kayıt cihazı olmadığı için nihai raporuna bu durumu yazamadı.

Sadece ihtimal olarak “Denge ve Ağırlık merkezi kayması sonucu (Balance, stability, and center of gravity) kontrol kaybı ile 20 kişi yaşamını kaybetti” diye yazıldı.

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 THY Capt'n
 14 Haziran 2019 Cuma 00:09
Kara kutu tam ve net sorun çözüm aracı değildir yardımcı ekipmandır Şeref Kardeş . Kaza raporu eldeki verilerle hazırlanır . İfade yanlış olmuş . Kolay gelsin , iyi çalışmalar...
 Ogün
 13 Haziran 2019 Perşembe 11:54
Okumak bir korkuttu... Havacılık kuralları ancak kazalar ile yeniden yazılabiliyor. Bu insanlara teşekkür borcumuz var.
 Gözlemci
 13 Haziran 2019 Perşembe 11:07
'Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı ancak bu uçaklarda kara kutunun bulunmaması nedeniyle kaza raporu hazırlanamadı...'Bu ifadenin metinden çıkarılması önerilir. 'Turuncu Kutu'lar (ekipman), sadece, incelemenin, nisbeten, kısa sürede sonuçlanmasına katkıda bulunabilir; engel teşkil etmez !
 Felaket
 12 Haziran 2019 Çarşamba 15:34
İnanılmaz bir kaza... Allah kimseye vermesin.
 Bora Benic
 12 Haziran 2019 Çarşamba 15:29
Teşekkürler

Copyright 2015 Airkule
İletişim