Şeref Sezgin
İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI PİLOTU OLMAK

1 Şubat 2019 Cuma

Tüm dünyada yeni bir meslek: İnsansız hava araçları pilotu.

İnsansız hava sisteminde görev alabilecek pilotlara henüz bir isim bulunamadı. Yetenek seviyesi çok yüksek ve iyi eğitimli havacı ekipler oluşturulacak. Bu eğitimi almaya hak kazanan kişiler, hava kuvvetlerinde direkt görev alacaklar.

İnsansız hava araçları pilot eğitimi veren ilk ülke İngiltere oldu.

CAE şirketi, dünyada ilk GA-ASI (General Atomics Aeronautical Systems) sözleşmesini kazanan firma oldu.

Tüm dünya için geçerli, günümüzde normal bir pilottan daha değerli bir meslek dalı ortaya çıktı. İnsansız hava araçları pilotu.

Havacılıkta genel kural, pilotluğu meslek olarak yapanların üstün yetenekli olması beklenmez. Sadece verilen eğitimlerden başarılı olması beklenir.

Fakat işin içine 30 tonluk bir hava aracına füze savaş sistemleri yüklenip, askeri birlikteki komuta odasında görev almak gerçekten pilotluğun ötesinde insan üstü yetenekler isteyen bir durum.

Dünya'da ilk kez İngiltere merkezli CAE şirketi sentetik simülatörler geliştirip, pilot lisans eğitimi vermeye hak kazandı.

Şirket, 24 Ocak'ta “uzaktan kumandalı ağır tonaj uçaklar” için eğitime başlıyor. Şu ana kadar böyle bir tip eğitimi sertifikalama sistemi yoktu.

Geleceğin mesleği sadece pilotluk olmayacak. Bu üç eğitimi de alarak , geleceğin hava araçlarını kullanabileceğiz:

1-MQ-9B SkyGuardian 

2-General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI)

3-RG Mk1 remotely piloted aircraft system (RPAS) program.

Kraliyet hava kuvvetleri destekli CAE, GA-ASI havacılık otoritelerinin en katı sertifikasyon gerekliliklerini yerine getirebilecek nitelikte eğitim verecek.

MQ-9B SkyGuardian, sertifikası RPAS'ın İngiltere'ye özgü bir çeşididir.

Bu firma yüksek kaliteli misyon eğitmenlerini de içerecek kapsamlı bir sentetik eğitim sistemi tasarlayacak ve geliştirecektir.

Certifiable ground control station (CGCS): Genel sentetik eğitim sisteminin bir parçası olarak her türlü senaryo oluşturma istasyonları sağlayarak, yer kontrol istasyonu uyumunu, gözetleme, bombalama ve savaş eğitimleri verilecektir.

Yetenek seviyesi çok yüksek ve iyi eğitimli pilotlar yetiştirilecek. Bu eğitimi almaya hak kazanan kişiler, hava kuvvetlerinde direkt görev alacaklar.

MQ-9B SkyGuardian sentetik eğitim sistemi, Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin hava ekiplerinin geliştirmesine yardımcı olacak ve kilit bir rol oynayacaktır. 2020 yılında ilk eğitime başlaması planlanmıştır.

İstihbarat, Gözetleme, Hedef Toplama ve Keşif Merkezi (ISTAR) merkezi için ana işletme üssü Waddington'da bulunacak. Waddington aynı zamanda Kraliyet Hava Kuvvetleri üssüdür.

Kaynak:

https://militarysimulation.training/

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 teşekkr
 15 Şubat 2019 Cuma 18:41
Üstad. yeni okudum yazınızı. elinize kaleminize sağlık harika konular işliyorsunuz çok faydalı. kolay gelsin
 Viziter
 12 Şubat 2019 Salı 12:04
Airman (Havaadami yada havacılık ) kültürü saygı ve sevgi çerçevesinde olur öyle kepçe atmakla kimsenin ufku genislemez yada daralmaz Deltaci ! Tabiki gerçek Pilotlar ayağını yerden kesince yaşam riski başlar ( bilgi beceri ve pilotaj ) yetenegi devreye girer. Yerde ise böyle bir endişe yoktur. Yani gerceg değil ama sanal Pilotluktur. Sonucta Emergency /Acil durumların eğitimi Simülatörlerde olması ve sertifikasyona geçilmesi çok iyi bir gelişme ! Hocam bilgilendirme için kalemine sağlık !!!
 Delta Captn ...
 11 Şubat 2019 Pazartesi 20:15
Evet o yüzden Hudson river a inen kaptanın üstün yeteneğinin hiçbir önemi yok ! Bu nasil havacılık bakış açısı ??? Böyle bir genel kural da yok ayrıca !!! Sully filmini izle dostum , ufkun genişler biraz ...
 PPP
 2 Şubat 2019 Cumartesi 10:47
Çok heyecan verici bir konu. Tesekkur Airkule.
 Ufuk
 2 Şubat 2019 Cumartesi 07:01
Hocalarım araştırıp ilkler arasına girmek isterim.pilotum ilk önce bayraktar firmasınamı başvurayım.Tip eğitim bedelini ödeyemedim,atpl im var.
 İlker plt.
 1 Şubat 2019 Cuma 20:18
Hep merak ederdim. Güzel bilgiler. Heyecan ile okudum. Eline sağlık dostum.
 JOSEF
 1 Şubat 2019 Cuma 20:05
Benim fikrim havacılıkta herşey kısa zamanda değişecek. F-35 in son insanlı savaş uçağı olacağını zaten açıklamışlardı. Pilotsuz yolcu uçak projesi 10 yıla kalmadan deneme uçuşlarına başlayacaktır. Yani bizim meslek şekil değiştirmeye mahkum. Tüm pilotların 20-25 yılı kaldı diye düşünüyorum.
 leven
 1 Şubat 2019 Cuma 17:07
"Havacılıkta genel kural, pilotluğu meslek olarak yapanların üstün yetenekli olması beklenmez. Sadece verilen eğitimlerden başarılı olması beklenir." peki o eğitimleri alabilmek için girilen sınavlardaki başarı oranının düşüklüğü pilotluğun yetenek gerektirmediğini mi gösterir. gereğinden büyük cümleler kullanmışsınız bu meslek için.
 Pars
 1 Şubat 2019 Cuma 13:15
Şeref hocam yine uçurdun bizi kafamız allak bullak oldu Desene pilotlukta bitecek meslekler arasında. 20 yıl sonra belli olur
 Capt. Sevim
 1 Şubat 2019 Cuma 13:05
Desene bizim meslekte demode oldu. Gençlere yeni ufuklar açılacak Güzel yazı teşekkürler
 Havacı.
 1 Şubat 2019 Cuma 12:41
Araştırma yazı dediğin böyle olur. Her defasında sizin sayenizde yeni bir şey öğreniyoruz Şeref bey. Emeğinize sağlık.
 Görkem
 1 Şubat 2019 Cuma 10:16
Hocam güzel bilgi. Bakalım Türkiye'den yatırımcı çıkarmı. Hava kuvvetleri belki.

Copyright 2015 Airkule
İletişim