İbrahim Köktener
GÖKLERİN KRALİÇESİNE JÜBİLE

9 Şubat 2019 Cumartesi

Bir şirket, filosunda bulunan bir uçakla gönül bağı kurar mı?

Soru ilk anda saçma gelse de, bence Qantas Airways’in yöneticileri bunu gerçekleştirmiş. Eğer böyle olmasaydı, Göklerin Kraliçesi 747 Jumbojet'in Qantas'taki öyküsünün ardından bir jübile yazısı yayınlanır mıydı?

                                                           *

Pilot Jack Waddell, elli yıl önce Amerika Birleşik Devletleri'nin Pasifik kıyıları üzerinde ilk Jumbo Jet'in test uçuşunu gerçekleştirmiş ve telsizden anonsu “Bu muhteşem bir deneyim” olmuştu. Yıl 1969'du, artık havayolu seyahatleri bir başka boyuta geçiyordu.

Avustralya’nın bayrak taşıyıcı ve dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Qantas Airways yolcuları o dönemde bu değişime tanıklık etme olanağı buldu.

Şirket, geniş gövdeli, dört motorlu, çift koridorlu, çift katlı jumbojeti, 1971 yılında filoya dahil etmişti. Sonraki yıllarda da Boeing 747’nin hemen her tipi Qantas filosunda yer aldı.

Fakat her güzelliğin olduğu gibi bunun da bir sonu var…747’nin kendine özgü kambur şeklindeki üst bölümü ve dört motorlu gövde biçimi artık dünyadaki havalimanlarında daha nadir görülebiliyor. Çünkü artık yeni nesil ikiz motorlu uçaklar onun yerini alıyor. Değişimin asıl nedeni, daha az sayıda motor, daha az bakım ve daha düşük yakıt maliyeti oluyor.

Olsun, yine de Jumbo asla unutulmayacak…

Uçan kanguru yıllarca taşıdı… Uzak mesafelere yapılan seyahatleri yolcu için çok daha konforlu bir hale getirdi, hatta Qantas'ın dünya havacılığında büyük bir küresel havayolu olarak isim yapmasında pay sahibi oldu.

2020 yılı sonunda tüm 747 uçaklarının emekliye ayrılacağını duyuran Qantas Airways, web sayfasında yayınladığı yazı ve videoyla göklerin kraliçesine böyle veda etti.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu yazı henüz yorumlanmamış...


Copyright 2015 Airkule
İletişim