Şeref Sezgin
BOEING MAX TEDARİKÇİLERİ ZORDA

11 Nisan 2019 Perşembe

Boeing İcra Kurulu Başkanı Dennis Muilenburg, hatalar silsilesi yaşandığını kabul ediyor. Fakat ülkesinin havacılık imajına zarar gelmesinden endişeli… Bu nedenle sürekli güven sağlamak amacıyla toplantılar düzenliyor.

737'lerin toplandığı Renton tesisinde yaklaşık 12 bin kişi çalışıyor. Tesis şimdi en fazla MAX modelini üretiyor ve hızlıca azalan eski model 737NG'leri üretim hattına sürüyor. Boeing Mart ayında 20 adet MAX ve 14 adet eski model NG ürettiğini açıkladı. Öte yandan Renton tesislerinde üretim günde 2 adet ve 21 gün kapasitesine düşürüldü. Bu da ayda 42 uçak demek oluyor. Üretimde yüzde 19’luk düşüş şirket için sorun yaratmamış görünse de, şirketin küresel tedarikçilerini olumsuz etkilediği gerçeğini yadsıyamayız.

Boeing artık ABD Federal Havacılık İdaresi FAA’nin sıkı kontrolüne girmiş durumda. Küresel havacılık güvenliği ve yasal onaylarda sürecin uzayacağı korkusu, krizin aylar sürebileceğinin sinyalini veriyor.

Boeing sözcüsü Paul Bergman, üretimin düşmesinin istihdam seviyelerinde şimdilik genel bir değişikliğe yol açmayacağı, ancak personelle ilgili olarak diğer programlarda yeniden görevlendirmeler yapılacağını açıkladı.

Uçuş emniyetinin, tüm Boeing çalışanları için temel bir değer olduğu belirten Bergman, “Son birkaç aydır, zaten güvenli olan bir uçağı daha da güvenli hale getirmek için FAA ile yakın işbirliği içerisinde bir uçuş kontrol yazılım güncellenmesi geliştiriliyor” dedi.

Boeing yapılan toplantıların notlarını günlük olarak yayınlıyor. Ancak en büyük sorun ise küresel tedarikçilerde yaşanıyor.

Boeing’in üretimde yavaşlama kararı, endüstriyel tedarikçi şirket zincirlerini zora soktu. Çünkü şirketin tedarikçileriyle daha önceden yaptığı kontratlarda 3 Haziran sonrası için aylık 57 uçak teslimatı planlanmış ve uygulama da buna göre hazırlanmıştı. Ancak 13 Mart’ta gelen “uçuş yasağı depremi” 737Max serisi uçaklar için “tarihi zararlara” yol açtı.

Yeni üretimdeki tüm uçaklar için benzer sistemler tedarikçilerden alınıp kullanılıyor. Tabii sorunun tüm filoya sirayet etme şüphesi de var! Çok kısaca kafaları karıştırmadan açıklamaya çalışalım.

Boeing’in diğer uçaklarında da benzer sistem yazılımları bulunuyor. AOS sensörlerini aynı firmalar yapıyor. Yapısal bileşenler, tasarım yazılımları, sensörler... Liste uzayıp gidiyor.

Hücum Açısı (AOA) girdilerinin, doğru olmayan bir hücum açısı okumasına karşı “stabilizer trim” komutuna sınırlama getirmek gibi bir yazılım geliştirildi ve Boeing Ceo’su bizzat uçuş testlerine katıldı.

Boeing’in en büyük yapısal tedarikçisi Spirit AeroSystems; her ay 52 uçak için parça teslimatına devam ettiğini ve Wichita’da depolandığını ancak üretim hızı değişikliğinin finansal olarak tedarikçileri zora soktuğu vurgulandı. Benzer şekilde, MAX üzerindeki yeni LEAP motorunu sağlayan CFM International, ayda 20 adet daha az motor teslim etmek zorunda kalacak.

Boeing İcra Kurulu Başkanı Dennis Muilenburg, yönetim kurulu düzeyinde her gün toplantılar yapıldığını, şirket genelinde yeni politikalar üretmeye çalıştıklarını ve bu süreci gözden geçirmek için komiteler kurduklarını açıkladı.

Boeing'de ana tedarikçi firma sayısı 415… Sadece sensör tedarikçisi 15 büyük firma şöyle sıralanıyor:

Crane Aerospace&Electronics, Power Solutions

FCI Aerospace

CiES Inc.

Kulite Semiconductor Products, Inc.

Collins Aerospace, Sensors & Integrated Systems

Garmin International

Meggitt Sensing Systems

RdF Corp.

Electromech Technologies

Hypernetics Ltd.

Kavlico Corporation

HarcoSemco

Druck

Flow Systems

Guardian Avionics

 

Boeing'de üretim safhasında Management, Materials, Components, Airframe Systems, Avionics, Power Systems, Production ve Testing olarak 9 ana bölüm var. Ve her bölümün farklı imalat serüveni bulunuyor.

Boeing’e bağlı çalışan 415 firmanın da alt taşeronu olarak 36 bin firma bulunuyor. 2018 verileriyle sadece Boeing'in ABD ekonomisindeki hacminin 105 milyar dolar olduğunu da hatırlatalım.

Sadece Avionics bölümü için dünyadaki en büyük firmalar üretim gerçekleştiriyor:

Ducommun LaBarge Technologies, Inc.

FTG Aerospace Inc.

GE Aviation Systems - Digital

Herley Industries Inc.

Interface Displays & Controls, Inc.

ACSS, an L3 and Thales Company

AvtechTyee (Avtech Corporation)

Cobham SATCOM

Collins Aerospace, Avionics Division

Esterline CMC Electronics Inc

Honeywell Aerospace

HR Smith (Technical Developments) Ltd

Rockwell Collins - ICG

AstroNova Inc.

Safran Aerosystems / IDD Aerospace Corp.

L3 Aviation Recorders

BAE Systems Platform Solutions

GE Aviation Systems

Honeywell Aerospace, Sensor & Guidance Products

Collins Aerospace, Avionics Division

Dünyada uçak üreticisi dev şirketlerin tedarikçilerini sektör bazında analiz ederek verileri yayınlayan internet siteleri bulunuyor. Düz mantıkla, rakiplerin öğrenmesini önlemek amacıyla bu şirketlerin gizli tutulması gerekmez mi sorusu akla gelebilir. Ancak ABD yasaları, “askeri sırlar” harici özel sektörün tüm verilerinin açık olmasını şart koşuyor. Hergün yeni yapılan sözleşmeleri takip etme olanağı sunuluyor.

Örneğin, Boeing firmasının 737 serisi uçaklar için en son imzaladığı sözleşmeler:

30.01.2019: Cobham, kokpit bağlantı çözümü için Boeing ile sözleşme imzaladı.

07.03.2019: Astronics PECO, iç ve yapısal bileşenler sağlamak için Boeing ile sözleşme uzatması aldı.

Benim ilgi alanım olduğu için sürekli takip ederim. Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü öğrencileri için de güzel bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Aşağıdaki linkten tüm firmaların detaylarını inceleyebilirsiniz.

Kaynak:

http://www.airframer.com/aircraft_detail.html?model=B737

https://www.seattletimes.com/

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 KPT
 11 Nisan 2019 Perşembe 21:17
Artık dünyada sır yok. Firmaların tüm bilgileri ve tüm siparişlerini takip etmek çok enteresan. Hiç bilmiyordum. Türkiyede böyle bir durum söz konusu değil galiba. Hiç bir firma bilgilerini yayınlamaz. Ufkumuz açıldı Seref bey.
 Thy teknik
 11 Nisan 2019 Perşembe 15:47
Detaylar çok iyi.
 Artin
 11 Nisan 2019 Perşembe 14:46
Çok iyi yazı. Teşekkür hocam
 Gökçin
 11 Nisan 2019 Perşembe 11:26
Eline sağlık hocam Enteresan detaylar. Genel bir karmaşa var Boeing de galiba
 Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi | Özyeğin Üniversitesi
 11 Nisan 2019 Perşembe 11:13
Merak ve İlgi duyduğumuz yazılara ağırlık vermeniz bizi çok mutlu ediyor. Tüm arkadaşlarım adına teşekkürler Airkule...

Copyright 2015 Airkule
İletişim