Süleyman Şen
BİR GENCİN YÜREK BURKAN DRAMI

2 Nisan 2018 Pazartesi

Medyadan takip etmişsinizdir, Mehmet Şanlı isimli istikbal vaad eden genç bir basketbolcu haftalardır yaşamını Atatürk Havalimanı’nda sürdürüyor. ABD’ye gidip NBA’de basketbol oynama hayali kuran bu gencin 23 yılda başından geçenler insanın içini acıtıyor. Çocuk yaşta annesini bir trafik kazasında kaybeden Mehmet’in hayatı bu talihsiz olaydan sonra tam bir kabusa dönmüş. Babasının yeni eşinin Mehmet’i istememesi, ondan evvel annesini kaybettikten sonra babasından görmediği şefkat belki de yurtdışında veya milli takımda Türkiye’nin gururu olacak genç basketbolcuyu içinden zor çıkılacak bir duruma sokmuş. Mehmet’le ilk kez geçtiğimiz yıl sonbahar aylarında karşılaştık. Basın bürosuna gelmiş, "Bilgisayarınızı kullanabilir miyim? Vize başvurusu yapmam gerekiyor” demişti. O günlerde durumun vahametini bilmiyorduk. Mehmet bu karşılaşmamızdan sonra gözlerden kayboldu. Taa ki birkaç hafta öncesine kadar. Geçtiğimiz haftalarda yine havalimanına gelen Mehmet bu sefer medyada çok geniş biçimde haber oldu.

BİRŞEY YAPILAMAZ MI?

Mehmet’in dramı tüm Türkiye’de ses getirdi. Gençlik ve Spor Bakanından, Basketbol Federasyonu Başkanına kadar yetkili merciler arka arkaya açıklamalar yaptılar. Genç basketbolcu için özellikle  basketbol camiasının yardım elini uzattığını öğrendik. Ancak Mehmet’in tedaviyi reddettiğini ve ilaçlarını kullanmadığını, bu durumun tedavisini zorlaştırdığı belirtiliyor. Medyada çıkan yazıların büyük bölümü "Dayısı ve menajeri Mehmet’i anlattı. Eski antrenörü ne dedi", "Ağabeyi neler anlattı" türünde oldu. Duruma çözüm üretmek yerine herkes Mehmet Şanlı’nın geçmişini irdeledi. Benzer bir durum, örneğin Almanya’nın, Fransa’nın veya İngiltere’nin büyük bir şehrindeki havalimanında yaşansaydı, bu ülkelerin yetkili kurumları ve kuruluşları nasıl hareket ederdi? Acaba sosyal yardım kuruluşları ve o devletlerin sosyal hizmet kurumları ne gibi tedbirler alırdı? Bunu düşünmeden edemiyorum... Türkiye’de bir kamuoyu oluştu ancak, şu ana kadar 23 yaşında çaresiz kalmış bir gence çare bulunamadı. Mehmet, geceleri check-in kontuarlarının bagaj bantlarında uyumaya devam ediyor. Umarım kendisi bir şekilde ilaçlarını almaya ve tedavi olmaya ikna edilir, hayatının bundan sonraki bölümünü mutlu bir şekilde geçirir.

ONUR AIR’DEN İSABETLİ HAMLE

Onur Air, geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısıyla 15 Nisan itibarıyla İstanbul’dan Makedonya’nın en popüler tatil beldesi Ohrid’e uçmaya başlayacağını duyurdu. Onur Air olarak uçulmayan yerlere uçmayı sevdiklerini belirten Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun, “Yeter ki bize küçük bir dürtü olsun. Tatilbudur bize bu dürtüyü ve kuvveti verdi. TAV da destekledi. Daha önce Çanakkale'de de bunu yaşadık, şimdi yüzde 90 dolulukla uçuyoruz. Kültürel mirasımızın çok fazla olduğu Ohrid için de aynı şekilde olmasını umuyorum" diyerek özellikle Avrupa’da çok tercih edilen bir destinasyon olan Ohrid’e başlatacakları seferlerden oldukça ümitli olduklarını açıklamış oldu.

HEDEF TÜRKİYE’DE PARA BIRAKAN TURİST

Teoman Tosun’un basın toplantısında değindiği bir başka konu da 2 yıldan beri hazırlıklarını yaptıkları Çin’in Chongqing şehri uçuşları oldu. Tosun, gerekli müsaadeleri aldıklarını ve Haziran ayında İstanbul’dan Chongqing’e haftada 4 kez uçmaya başlayacaklarını belirterek, “Türkiye’den transit geçen yolcuyu değil, ülkemize para bırakan direkt yolcuyu hedefliyoruz. Amacımız sunduğumuz 250-300 koltuğun tamamını Türkiye’de turist olarak değerlendirmek ve Türkiye’nin güzelliklerini tanıtmak. Çin’den alacağımız yolcuların her birinin tatilini Türkiye’de geçirmesini amaçlıyoruz“ dedi.

ANTALYA’NIN YILDIZI PARLIYOR

Turizm sektöründen gelen haberler 2018 yaz sezonunun oldukça hareketli ve bereketli geçeceğinin işareti. Özellikle Antalya’nın Rusya’dan rekor sayıda turisti ağırlaması bekleniyor. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin iyi seyretmesi, bu beklentiyi destekliyor. Rus turistler Türk özel havayolu şirketlerinin iştahını kabartıyor. Öyle ki Atlasglobal Havayolları bu yaz Antalya merkezli uçuşlar yapmayı planlıyor. Ana üssünü Antalya’ya taşımaya karar veren şirket, uçucu ekiplerinin de Antalya’da yerleşmesini istedi. Rusya’ya sefer yapacak ve bunu nedenle ağırlığı Antalya merkezli uçuşlara veren başka havayollarının da olduğu biliniyor.

İnşallah Rusya ve Batı arasında Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yuliya'nın zehirlenmesiyle başlayan, gittikçe de derinleşen siyasi kriz, bir şekilde Türkiye’yi de içerisine almaz ve başta turizm ile havacılık sektörleri olmak üzere ekonomimiz bu durumdan olumsuz etkilenmez.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu yazı henüz yorumlanmamış...


Copyright 2015 Airkule
İletişim