İbrahim Köktener
ATATÜRK HAVALİMANI ANILARDA YAŞAYACAK

7 Nisan 2019 Pazar

Yıllar içinde birçok değişim gösterse de, bir asırlık mekanı belleklerden silmek kolay değil. Atatürk Havalimanı da bu özellikte bir yapıydı. Bu mekanda “iz bırakan” ne çok insan oldu… İz bırakan insanlar, Türkiye’de havacılık kültürünün öncüleri, örnekleriydi. ‘Kimler geldi, kimler geçti’ demek de mümkün değil, saymakla bitmez, sayılamaz… Anılar da öyle… Ne kadar anlatsanız bitiremezsiniz.  

Çoğu zaman bir fotoğrafta “insan” nasıl önemliyse, bir mekan da, onu var eden, geliştiren, güzelleştiren insanla önem kazanır. Bunun sonucunda insanla mekan arasında bir duygusal bağ oluşur. Atatürk Havalimanı da yıllar içinde yaşanmışlıklara sahne olarak, insanların güçlü bir duygusal bağla bağlandığı mekanlardan biri oldu. İşte bu nedenle, emekli edilse de, kolay kolay belleklerden silinmez. Gün olur bir fotoğraf, bir sözcük, bir nida ya da bir uçak sesi, hepimizi anılarda buluşturur. Atatürk Havalimanı kimi zaman neşeyle, kimi zaman hüzünle, kimi zaman da hasretle anılır.

Henüz çocukken, rahmetli babamın Yeşilköy’den uçakla Ankara’ya yapacağı seyahatlerin, evimizde günler öncesinden başlayan heyecanını hatırlıyorum; “İyi bakın, uçaktan size el sallayacağım” derdi. Yıllar geçti havalimanına gitmenin, uçağa binmenin heyecanını ben de yaşadım. Gazeteci oldum, “havalimanı muhabiri” olarak görev aldığım yıllarda gece-gündüz çalıştım Atatürk Havalimanında... Sonra emekliliğimde Airkule serüveni başladı. Zaman öyle hızlı akıyor ki, Airkule.com’un kuruluş tarihinden bu yana 12 yıl geride kalmış… Daha kaç yılı geride bırakırız, bilinmez ama bu havalimanı,  tanıklık ettiğimiz olaylarla, dostluklarla, acı-tatlı anılarla aklımızda kalacak; en çok da yüreğimize kazınmış Atatürk ismiyle…

Aydınlık günler dileğiyle.

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 S. Sezgin
 8 Nisan 2019 Pazartesi 06:51
Hayatımızın bir yerinde hepimize dokunmuştu Atatürk meydan. Bakalım yıllar ne gösterir.

Copyright 2015 Airkule
İletişim