MENÜ
İstanbul 8/17
Airkule
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AMPÜTE PİLOTLAR-SON
Osman Gazi Baykal
YAZARLAR
4 Nisan 2021 Pazar

AMPÜTE PİLOTLAR-SON

4- Zakhar Artyomovich Sorokin

1917 yılında Rusya’da doğan Sorokin, 1937’de donanmaya katıldı. Daha sonra Havacılık Alayında pilot olan Sorokin 1939 yılında Yeisk Deniz Havacılık Okulundan mezun oldu ve Sivastopol’daki deniz- hava birliğine katıldı.

II. Dünya savaşının kızışmasıyla Haziran 1941’den itibaren Kuzey Filosuna tayin oldu. Burada ilk Alman uçağını düşürdü. Kısa zamanda filo komutanı yardımcısı oldu. Ne ki, bir hafta sonra kutup bölgesinde MIG-3 tipi uçağıyla zorunlu iniş yaptı. Tundrada ağır yaralanan Sorokin, herhangi bir yardım almadan dört gün geçirince ayakları dondu. Kurtarıldıktan sonra ayakları kesildi. Hastanedeki tedavi süresi tamamlanınca protez bacaklarıyla bir dizi rehabilitasyon uygulandı. Normal yaşama dönünce taburcu oldu.

Sorokin tekrar birliğe döndü ve alayın seyrüsefercisi olarak göreve başladı. Sonradan protezleriyle pilot olarak uçuşlara başladı. Protezli bacaklarıyla savaşta 267 görev uçuşu yaparken 10 tane Alman uçağı düşürdü. 1944 yılında “Kıdemli Denizci” ve “Sovyetler Birliği Kahramanı” unvanlarını kazandı.

Savaştan sonra ordudan terhis edilmesine rağmen 1952’de tekrar geriye dönerek 614. Havacılık Alayında görev yaptı. 1955 yılında emekli edildi, Mart 1987 yılında öldü.

5- James Archibald Findlay MacLachlan

1919’da Cheshire’de doğdu. 1937’de Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) katılarak temel uçuş okulunda pilotaj eğitimine başladı. Mart 1938’de pilot subay olarak bombardıman uçaklarında görev aldı.

1939’da II. Dünya savaşı içinde Fransa ve Belçika’da çeşitli uçuş görevlerine katıldı. Uçaklarının performansı Almanlar karşısında yetersiz kalınca birliğiyle İngiltere’ye geri döndü ve MacLachlan avcı pilotu olmak için Hava Bakanlığına başvurdu. Başvurusu kabul edilince Drem’deki av pilotu eğitim üssüne katıldı. Eğitim tamamlanınca önce İskoçya üzerinde devriye görevlerinde uçtu. Almanların Londra’ya yoğun saldırıları üzerine tekrar güneye geldi. Hurricane tipi uçağıyla Alman bombardıman uçaklarına karşı önleme görevlerinde başarılı olurken birkaç tanesini de düşürdü.

MacLachlan Malta’ya atandı, daha çok Akdeniz’de İngiliz konvoylarını koruma görevlerinde İtalyan hava kuvvetleriyle savaştı. Almanların Sicilya’ya gelmesiyle uçuşlar daha kızıştı. 16 Şubat 1841’de Malta üzerinde bir Alman uçağı tarafından vuruldu. Paraşütle bir mezarlığa indiğinde sol kolu ağır yaralanmıştı. Hastanede dirseğinin altından kolu kesildi. Hastanede tedavi görürken tekrar uçabilmek için çok kararlı davrandı. Aynı koğuşta daha önce düşürdüğü İtalyan pilot ile dostluğunu geliştirdi. Nekahet ve rehabilitasyon için İngiltere’ye geri yollanırken, savaş nedeniyle çok uzun ve güvenli yol olan, Afrika’nın güneyine inip, batısından kuzeyine çıkan bir yolculuk yaptı.

J. A. F. MacLachlan Hurricane IIC kokpitinde

Tedavisi tamamlanıp Merkez Tıp Kurulundan tekrar uçabilir iznini alınca kendisine özel yeni dizayn edilen bir protez kol takıldı. Yine de bu protez, Hurricane uçaklarını tam anlamıyla uçurabilme yeteneğine sahip değildi. Doktorlar bu kez kokpitin sol tarafında bulunan gaz kolu, şalterler vb. aletleri kullanabilmesi için bir takım yaylarla hareket eden parmaklı protez tasarladılar. Yeni protez koluyla MacLachlan, Hurricane uçaklarında epeyce intibak ve eğitim uçuşu yaptı. Ekim 1941 sonu operasyonel uçuşlar için Hava Bakanlığı’ndan izin çıktı.

MacLachlan birlik lideri olarak atanırken gece önleme ve hava muharebeleri için birliğiyle birlikte ayrı ve özel eğitim aldı. Ayrıca kendisine tahsis edilen uçağın, özellikle gaz kolunu sıkıştırma kelebeği ile bazı bölümlerinde ona uygun değişiklikler yapıldı.

Almanların İngiltere’ye hava saldırılarına misilleme olarak yapılan Fransa ve doğu uçuşlarına himaye göreviyle katıldı. Özellikle gece uçuşlarında çok başarılı olunca dikkatleri çekti. Ağustos 1942’de Operasyonel Eğitim Birimine eğitmen olarak atandı. Burada İngiltere ve Amerika’nın yeni model uçakları ile Almanlardan uçabilir halde ele geçirilenlerle birçok uçuş denemeleri yaptı. Daha sonra Amerikan Hava Kuvvetlerindeki İngiliz ve Amerikalı kursiyerlere dersler vermek için Ekim 1942’de Amerika’ya gitti. Burada ayrıca halkla ilişkiler için Hollywood’u ziyaret etti. 1943 başlarında Kanada’ya geçerek eğitmenlik görevine bir süre burada devam etti. Ne ki, savaştan uzak kalması, pilot kardeşinin düşürülmesi nedeniyle mutsuzdu: Tekrar anavatana dönme isteği kabul edildi.

Almanya’ya hava akınları için alçak uçuş eğitimine katıldı ve Amerikan yapımı P-51 Mustang tipi uçaklarda uçmaya başladı. 18 Temmuz 1943’te Fransa kıyılarında alçak uçuşta, yerden açılan ateşle vuruldu. MacLachlan zorunlu iniş yaptı, fakat ağır yaralanmıştı. Almanlar esir aldılar, hastanede tedavi edilmesine rağmen 31 Temmuz’da öldü. MacLachlan savaş zamanı 16 uçak düşürmüş, üç uçağa ağır hasar vermişti. Ayrıca birçok nişan ve ödül kazanmıştı.

6- Hans Ulrich Rudel

1916 yılında Almanya’da doğdu. 1936’da Luftwaffe’ye (Alman Hava Kuvvetleri) katıldı ve başlangıçta keşif pilotu olarak görev aldı. Almanya’nın Polonya’yı işgalinde çok uzun süreli ve önemli keşif uçuşları yaptı. 1941’in başında Stuka Ju-87 uçaklarına geçti ve hava-yer taarruzları için eğitim aldı. Almanya’nın Rusya saldırısında (Barbarossa Harekâtı) Sovyetler Birliğinin Baltık filosunda zırhlı gemilerin batırılmasında önemli rol oynadı. Ardından Stalingrad kuşatması ve Kursk savaşlarında 100 Rus tankını imha etti. Birçok önemli ödül ve nişan kazandı.

8 Şubat 1945’te yerden açılan savunma ateşinde Rudel havada sağ ayağından ağır yaralanmasına rağmen Alman hatlarına inebilmişti. Hastanede Rudel’in bacağı dizinin altından kesildi. Kısa zamanda çok hızlı iyileşen Rudel, protezine hemen uyum sağlayınca -biraz da uçma hırsının yardımıyla- Nisan’da uçuşa başladı. Almanya teslim oluncaya kadar 26 tankı daha imha ettiğini iddia etmişti…

Savaş sona erince Prag’a kaçmış oradan da Amerikan kuvvetlerine teslim olmuştu. Zira Ruslar şiddetle onu esir almak istiyorlardı. 1946’da serbest bırakılan Rudel, 1948’de çok maceralı bir şekilde Arjantin’e kaçtı. Güney Amerika’da Nazilerin ünlü kaçak şahsiyetlerine yardımlarda bulunurken anılarını yazdı. Paraguay, Bolivya’da diktatörlere askeri danışmanlık yaptı.

Hans Ulrich Rudel

1953 yılında Almanya’ya döndü. Neo-Nazi Milliyetçi Siyasi Partisinin (DRP) önemli bir üyesi oldu. Seçimlere katılırken başarısız olmasına rağmen bir dizi Neo-Nazi skandallarına karıştı... 1972’de ölen Rudel’in mezarlıktaki defin töreni esnasında iki tane Alman F-4 uçağının alçak geçiş yapması, cenazede Nazi selamı verenlerin olması, Nazi sembollerinin varlığı çok gürültü koparmış ve soruşturma açılmıştı.

Rudel savaşta 519 kara tankını tahrip, bir kruvazör ve bir muhripte ağır hasar-batırma, 70 çıkartma gemisi, 800 den fazla araç ile 150 topçu-uçaksavar mevziinin tahribi, dört zırhlı tren, çok sayıda köprü, ikmal hattını imha ederken 51 de uçak düşürmüştü.

İLGİLENENLER İÇİN NOTLAR:

Aleksey Maresyev’in öyküsü, Boris Polevoy tarafından “ The Story of a Real Men” adıyla roman olarak yayımlandı. Bu roman, ünlü besteci Sergei Prokofiev’in son operası olan “The Story of a Real Men”e ilham kaynağı olmuştu.

1956 yılında yönetmenliğini Lewis Gilbert ve başrolde Kenneth More’un, Douglas R. S. Bader rolünü üstlendiği “Douglas Bader” isimli filmi çekildi. Bu film Türkiye’de 1959 yılında “Gökyüzüne Ulaşmak” ismiyle gösterime girmişti.

H. U. Rudel, 19 Nisan 1945’te Berlin’de Hitler’le meşhur yeraltı sığınağında görüşmüş ve bir ödül daha almıştı. Bilindiği üzere Hitler 30 Nisan 1945’te sığınağında intihar etmişti.

H. U. Rudel ikinci kez Almanya’ya döndükten sonra başta elmaslı demir haç nişanı olmak üzere tüm madalya ve nişanlarını Amerikalı komisyoncuya satan ikinci karısını boşamıştı.

Her ne kadar protezi olmamasına rağmen ilginç kişiliği ve görevi nedeniyle Çin Halk Cumhuriyetinin bir dönem hava kuvvetleri komutanlığını yapmış Ma Ming’ten bahsetmek istiyorum. 1938’de Çin’in iç savaşında kara ordusunda savaşırken ağır yaralanan Ma Ming, bir dizi ameliyatlar sonucu sol bacağı dört cm. daha kısalmıştı. Daha sonra Rusların II. Dünya savaşındaki ünlü ampüte pilotu Aleksey Maresyev’in öyküsünden etkilenerek pilot olmuştu. 1955 yılında pilot olarak Yijiangshan Adaları savaşına katılmıştı. Daha sonra Çin Komünist Partisinde önemli görevler üstlenmiş ve 1973 yılında Hava Kuvvetleri komutanı olmuştu. 1976’da Çin’de dörtlü çete devrilince o da görevinden alınmıştı…

BAŞVURULAN KAYNAKLAR

* Bader’s Last Flight: An In-Depth Investigation of a Great WW-II Mystery (Andy Sounders-Fronline Books, 2007)

* Bader, Fight for the Sky: The Story of the Spitfire and Hurricane (Douglas Bader – Pen and Sword Military, 2003)

* Reach for the Sky: The Story of Douglas Bader, Legless Ace of the Battle of Britain (Paul Brickhill –Bluejacket Books, 2001)

* Gerçek İnsan Rus Avcı Pilotu Aleksey Meresiev’in Destanlaşan Yaşam Öyküsü (Boris Polevoy – Kastaş Yayınevi, 2007)

*Fighter Pilots of the RAF 1939-1945 (Chaz Bowyer –William Kimber& Co.Ltd.1984)

*Fighter Aces of the RAF in the Battle of Britain (Phillip Kaplan –Pen&Sword, 2007)

*Stuka Pilot Hans Ulrich Rudel (Gunter Just –Schiffer Publishing Ltd. 1990)

*Stuka Pilot (Hans Ulrich Rudel –Black House Publishing, 2016)

*China’s Air Force Enters the 21st Century (Glenn Krumel & Jonathan Pollack & Kenneth W. Allen – Rand Publishing, 1995)

* The New York Times Gazetesi

* www.bbm.org.uk/MacLachlanJAF.htm

* www.thisdayinaviation.com

*Wikipedia

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Emekli
 9 Nisan 2021 Cuma 09:00
İyi kotarılmış güzel yazı, tebrikler.
 sacit
 5 Nisan 2021 Pazartesi 16:20
Hans Ulrich Rudel'in savaştan sonra yaptıkları aysberg gibi. Biraz daha bilgi olsa günümüz naziler ve faşistlerin davranışlarını açıklamada kolaylık sağlardı.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Airkule