MENÜ
İstanbul 12/15
Airkule
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AĞAÇLANDIRMADA DRONE TEKNOLOJİSİ
İbrahim Köktener
YAZARLAR
3 Şubat 2021 Çarşamba

AĞAÇLANDIRMADA DRONE TEKNOLOJİSİ

Dünyamızın geleceğine yönelik en büyük tehlike ve tehdit, küresel iklim krizi… Bilim insanları bu konuda dünyanın çok kritik bir aşamadan geçtiğini ve geri dönülemeyecek bir noktaya gelindiğini vurguluyor ve sürekli uyarıda bulunuyorlar. Küresel iklim kriziyle mücadelede etkin yöntemlerden birisi de ağaçlandırma çalışmaları… Geleceğimiz için doğayı korumak asli görevimiz olmakla birlikte küresel iklim kriziyle mücadele çalışmalarına elimizden gelen desteği vermek de insani görevimiz olmalı.

Bu bilinçle hareket eden Mert Karslıoğlu ve arkadaşları 4 yıl önce kuşlardan esinlenerek “ecording” adıyla yola çıkmış ve ağaçlandırma çalışmalarına önemli katkı sağlayacak harika bir proje geliştirmişler. Halen 12 gencin yönetiminde yürütülen proje kapsamında “ecodrone” adını verdikleri, ağaçlandırılması gereken ulaşılması zor alanlara havadan tohum topu atışları gerçekleştiren insansız hava araçlarını geliştirmişler. 7 kilogram ağırlıkla uçabilen Ecodrone, Orman Bakanlığı’nın belirlediği ağaçlandırma alanlarına 10 dakikada bin 500 adet tohum atabiliyor.

Mert Karslıoğlu ve arkadaşlarının projesi kısa zamanda büyük ilgi gördü ve artarda birçok firmayla ağaçlandırma çalışmaları alanında işbirliği oluştu. Böylelikle çevre bilinciyle hareket eden firmalar için perakende sektöründe satın alınan her ürünün, her hizmetin ve ödenen her faturanın doğada bir tohum topuna yani bir ağaca dönüşmesi olanağı ortaya çıktı. Ayrıca üzerinde Ecording logosu olan bir ürünü satın alan tüketicinin, ürün üzerine yerleştirilen QR kodunu okutarak tohum topunun ne zaman, nerede, hangi türde atıldığı gibi detaylı bilgilere ulaşabilmesi ve alandan en güncel fotoğrafları görüntülemesi de mümkün…

Tabii, Ecording’in bu süreçte çok sayıda ödüle de layık görüldüğünü vurgulayalım.

İnsanlık yararına böylesine güzel bir projeyi geliştiren ve girişimcilik ruhunu ortaya koyarak başarılarının haklı gururunu yaşayan gençlerimizi tebrik ediyoruz.

Aydınlık günler dileğiyle.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 edit
 14 Şubat 2021 Pazar 15:18
elinize sağlık teşekkürler
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Airkule