Süleyman Şen
2018’E KÖTÜ BAŞLADIK

15 Ocak 2018 Pazartesi

2017 yılı 14 kazada 59 can kaybı ile ticari havacılık tarihinin en güvenli yılı oldu ve ‘altın yıl’ olarak adını tarihe yazdırdı. Ancak 2018 maalesef kazayla başladı, üstelik o kaza ne yazık ki ülkemizde yaşandı.

PEGASUS’UN EN BÜYÜK KAZASI

Pegasus Havayolları’nın Ankara-Trabzon seferini yapan uçağı inişten sonra pistten çıkarak denize birkaç metre kala yağıştan çamura dönen toprak zeminde durabildi. Uçağın duramayıp denize düşmesiyle daha ciddi sonuçları olabilecek bu kazayı çok şükür ki can kaybı olmadan atlattık.

Kazaya neyin sebep olduğu tabii ki FDR, CVR ve Trabzon Havalimanı Kule kayıtları analiz edildikten sonra ortaya çıkacak. Uçağın kaptan pilotu Ender Bayraktar’ın son derece tecrübeli bir pilot olduğu, Boeing 737-800 tipinde deneyim sahibi olduğu belirtiliyor. Kazaya pilotaj hatası mı yoksa teknik bir arıza mı sebep oldu, SHGM Kaza-Kırım Heyetinin raporuyla ortaya çıkacak.

Kaza haberi alınır alınmaz başta Pegasus’un patronu Ali Sabancı olmak üzere şirketin bazı üst düzey yöneticilerinin Trabzon’a kaza yerine gittiklerini öğrendik. Yolcuların zor koşullarda çektikleri görüntülerden izleyebildiğimiz kadarıyla kabin ekibi başarılı bir tahliye gerçekleştirmiş. Uçağın denize düşmesi durumunda yaşanabilecek paniği ve durumu düşündükçe çok ucuz atlatılmış bir kaza olduğunu söyleyebiliriz. Trabzon’daki kaza Pegasus Havayolları’nın bugüne kadar atlattığı en ciddi kaza olarak kayıtlara geçti. Çok şükür ki herhangi bir can kaybı yaşanmadı ve kaza sadece Türk sivil havacılık tarihinin kayıtlarına girdi.

DERS OLDU

‘Havalimanı Güvenliği Emin Ellerde’ başlıklı bir önceki yazımda, Atatürk Havalimanı’nda ister emniyet, ister TAV Özel Güvenlik olsun, Mülki İdare Amirliği’nin koordinasyonuyla iyi iş çıkarttıklarını dile getirmiş idim. Güvenlik güçlerinin motivasyonunun yüksek olduğunu, yol kontrolden başlamak üzere terminallere kadar görevlilerini layıkıyla yerine getirdiklerini yazdım. Ancak geçtiğimiz hafta yaşanan bir olay ‘ne kadar önlem alırsanız alın mutlaka bir açık kalır’ sözünün geçerliliğini bir kez daha kanıtladı. Kız arkadaşını görmek isteyen Ridvan K. isimli taksici, Onur Air’in İstanbul-Antalya uçağına bileti olmadan binmeyi başardı. Aktif olmayan bir X-Ray cihazının yanından görevlilerin bir anlık dikkatsizliğinden yararlanan Ridvan K, boarding kontrolünü de geçerek uçağa binmeyi başardı.

1.5 METRE YÜKSEKLİĞİNDE CAM PARAVANLAR KONULACAK

Olay sonrası konuştuğum emniyet ve TAV Özel Güvenlik yöneticilerinin yaşanan olaydan dolayı ne kadar üzgün olduklarına bizzat şahidim. "Bu bize ders oldu" diyen yöneticiler, iç hatlar terminali check-in salonu ile arınmış salon arasına 1.5 metre yüksekliğinde mozaik camlar konulacağını, böylece benzer durumların yaşanmasının önüne geçileceğini ifade ettiler.

Havacılıkta kuralların kanla yazıldığı şeklinde bir söz vardır. Öyle anlaşılıyor ki benzer durum yerde de geçerli. Kafasına eylem yapma fikrini koyan bir kişiyi eylemini yapmaktan men etmek ne yazık ki her zaman yüzde yüz başarılı olamıyor.

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 Kaptanlara
 17 Ocak 2018 Çarşamba 08:18
X ray cihazında kemer çıkarttırıp birkaç defa geri çevirip tekrar x ray den geçirenler maalesef başıboş adamı uçağa kadar görmemişler. Tam bize has bir davranış ve zaaf örneği. Bizi aynı şekilde aramaya devam edin de bizle uğraşayım derken sağınıza solunuza da bakıverin bir zahmet. Tüm enerjinizi bize harcamayın yani...

Copyright 2015 Airkule
İletişim