YENİ HAVALİMANININ YÜZDE 80’İ TAMAMLANDI

Havacılık Haberleri

10 Şubat 2018 Cumartesi 16:05

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan İstanbul’un yeni havalimanı inşaatının yüzde 80 oranında tamamlandığını açıkladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. havalimanı inşaatının yüzde 80'inin tamamlandığını ve 29 Ekim'de hizmete gireceğini açıkladı. Bakan Arslan, açılışın ardından 24 saat içerisinde uçuşların Atatürk Havalimanı'ndan yeni havalimanına aktarılacağını belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan İstanbul’un yeni havalimanı inşaatını önce helikopterle havadan izledikten sonra yapımında önemli aşama kaydedilen terminalde incelemelerde bulundu.

Birinci pist tamam, uçak inebilir

Bakan Arslan yeni havalimanının teknik altyapısının hazırlandığını, birinci pist, emergency pisti ve taksi yollarının tamamlandığını ve istendiğinde birinci piste uçak inebileceğini, ayrıca ikinci pist inşaatında da gelişmenin memnuniyet verici olduğunu vurguladı.

Bakan Arslan konuşmasına şöyle devam etti: “Kule inşaatı tamamen bitmiş. 5 gün sonra DHMİ, seyrüsefer cihazlarının kurulumu çalışmalarına başlayacak. İlk etapta 90 milyon yolcu/yıl kapasiteli havalimanımızın bagaj sistemlerinin kurulması tamamlanmış. Köprüler ve körüklerin inşaatı devam ediyor. Temmuz ayında 143 köprü bitmiş olacak. IT entegrasyonunun da tamamlanmasıyla 29 Ekim 2018 tarihinde uçuşlara açılması mümkün olacak.”

Güvenliğin önemi

Bakan Arslan yaptığı konuşmada havalimanı güvenliğinin önemine değinerek “Doğal olarak havalimanının iç ve dış güvenliğini çok önemsiyoruz. 6 bin kamera bulunacak ve 24 saat takip yapılacak. Yüz tanıma sistemleri olacak. Havalimanının dışında da 2.5 kilometreden mesafeden itibaren her hareket, her sıra dışı durum -yolcu birikmesi, sahipsiz bagaj vs.- izlenecek ve sistem konuyla ilgili görevlileri anında ikaz edecek. İşe alınacak 3 bin 500 güvenlik personeli için başvurular başlıyor, personelin eğitimleri verilerek göreve hazır hale getirilecek” dedi.

THY hazır

İstanbul’un yeni havalimanından 350 destinasyona uçulacağını hatırlatan Bakan Arslan, “Bu uçuşların büyük bölümünü THY gerçekleştirecek. THY bunun için zaten hazır” diye konuştu.

Havalimanının ismi 29 Ekim günü açıklanacak

Bakan Arslan yeni havalimanının ismiyle ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı: Sosyal medyada anket yapmamız söz konusu değil. Daha önce Avrasya tüneli ile ilgili böyle bir anket yapmıştık ancak baktık ki sosyal medyada bu konu değerlerimizi yarıştırma şekline dönüştü. Bu yüzden değerlerimizin yarıştırılmasına izin vermeyiz. İnşallah 29 Ekimde hep beraber ismi öğreneceğiz. Bundan önce herhangi bir isim telaffuz edilmesi söz konusu değil.”

İbrahim KÖKTENER-Airkule.com

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 M.K
 11 Şubat 2018 Pazar 06:49
% 80 Nİ TAMAMLANMIŞ... YAZIN BİR YERE SONRA UNUTUP BAŞKA RAKKAMLAR SALLIYORSUNUZ..

  Benzer Haberler


Copyright 2015 Airkule
İletişim