UÇAK YOLCULUĞU İÇİN TEHLİKELİ TEKLİF

Dünyadan

8 Şubat 2019 Cuma 15:42

ABD'li kongre üyesinden çılgın teklif: Okyanus üzerinden hızlı tren yapılsın

ABD'de kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, okyanusların üzerinden yapılacak hızlı trenle birlikte uçak yolculuklarından vazgeçilebileceğini söyledi.

ABD'nin en genç kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, okyanuslar üzerinden işleyecek hızlı trenler yapılmasını ve uçak yolculuklarından vazgeçilmesini önerdi. Temsilciler Meclisi Üyesi Ocasio-Cortez, Senatodan Ed Markey ile birlikte hazırladıkları Green New Deal isimli yasa tasarısı ile ABD'nin zararlı sera gazı salınımını sıfıra indirmeyi ve sürdürülebilir bir ekonomi kurmayı amaçladıklarını açıkladı.

Demokrat Partinin 2020 başkanlık seçimleri için şimdiden adaylığını açıklayan üyelerinin çoğunun da desteğini alan yasa tasarısında birçok ilginç madde bulunuyor. Temsilciler Meclisi’nden 64 ve Senatodan 9 destekçisi olan tasarı ısı yalıtımı ile enerji ihtiyacını düşürmek ve son teknoloji enerji verimliliğini sağlamak amacıyla ABD’deki tüm binaların yeniden inşaasını öngörüyor.

Gelecek on yılda konvansiyonel fosil yakıtların kullanımını tamamen sonlandırmayı amaçlayan tasarı ayrıca mümkün olursa nükleer enerjinin de on yıl içerisinde yasaklanmasını hedefliyor. Zararlı sera gazı salınımına karşı teknolojik çözümler üretmek yerine daha fazla ağaç dikilmesini isteyen Ocasio-Cortez, yeni bir karbon vergisi de getirilebileceğini belirtiyor.

Maliyeti trilyonlarca doları bulacak tasarının nasıl finanse edileceği konusunda ise net bir plan yok. Birçok zengin iş adamı tasarıyı kabul etse ve fon sağlamak istese dahi bu yardımların yeterli olmayacağını kabul eden Ocasio-Cortez, ABD Merkez Bankası FED'in tasarıda yer alan projeler için kredi sağlayabileceğini düşünüyor.(DHA)

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 Yorumcu
 10 Şubat 2019 Pazar 21:56
Parantez içinde ünlem, bilmem belki o da anlaşılmaz...
 Yorumcu'ya cevap
 9 Şubat 2019 Cumartesi 12:50
Macro bir tespite yapılabilecek ek en mikro bakış açısı olmuş. "Beyaz balina avcıları taş mı yesin" kıvamında. Gerçi; "Önce kendi küçük dünyamızı kurtarmalıyız" penceresinden bakabilirsek eğer belki hak verebiliriz. Anca o kadar yani.
 Yorumcu
 8 Şubat 2019 Cuma 19:33
Bir sürü uçuş okulu açtık, onlar ne olacak? Bir öğrenciden 70 bin Avro alıyorlar. İflas mı etsin adamlar?

  Benzer Haberler


Copyright 2015 Airkule
İletişim