TÜRK PİLOT SON KONUŞMALARINA ŞAHİT OLDU

Havacılık Haberleri

13 Mart 2018 Salı 06:51

Türkiye’yi yasa boğan uçak kazasında pilotların İranlı hava trafik kontrolörü ile konuşmalarına şahit olan Kuveyt Havayolları’nda uçan bir Türk Pilot, “Alçalma istediklerinde sesleri çok rahat ve sakindi. Herhangi bir panik belirtisi yoktu" dedi

Başaran Holding’e ait 2001 yapımı Bombardier Challenger 604 tipi uçağın kaptan pilotu Beril Gebeş’in Şarjah Havalimanı’ndan kalktıktan bir süre sonra uçak tırmanışını sürdürürken ve tam olarak seyir irtifasına ulaşmadan hava trafik kontrolörüne teknik arıza bildirip geri dönmek istediğini söyledi. Gebeş’in İran Hava Sahası’nda hava trafik kontrolörü ile konuşmasına Kuveyt Havayolları’nda görev yapan bir Türk pilot şahit oldu. O sırada kendisi de havada olan Türk pilotun anlattığına göre, Gebeş kontrolörle yaptığı konuşmada, tırmanıştan vazgeçtiğini ve geri dönüş izni istediğini söyledi. Kuveytli pilot, “Ses tonu çok sakindi. Hiçbir panik izi ve sıkıntılı durum yoktu sesinde.“ dedi. Bunlar, TC-TRB kuyruk tescilli Türk jetindeki pilotların son sözleri oldu ve uçak geri dönemeden İran’ın güneybatısındaki Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinin Şehrikürd kenti yakınlarındaki Helen Dağı'na çarparak düştü.

HIZLA İRTİFA KAYBETTİ

Flightdata24 kayıtlarına göre, TC-TRB tescilli Türk jeti 25 saniye gibi kısa bir zaman içerisinde 1700 metreye yakın irtifa kaybetti. Bu çok hızlı irtifa kaybının sebebi uçağın iki kara kutusu, uçuş bilgilerini kaydeden FDR ile pilotların kendi aralarında ve kontrolörle yaptıkları konuşmaları kaydeden VCR kayıtları incelendikten sonra ortaya çıkacak. Kanada üretimi olan Bombardier Challenger 604 tipi uçağın iki kara kutusunun çözülmek üzere Kanada’ya gönderilmesi bekleniyor.

Süleyman ŞEN/Airkule.com-ÖZEL

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2015 Airkule
İletişim