MENÜ
İstanbul 5/9
Airkule
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
THY UÇAKLARI NASIL DEZENFEKTE EDİLİYOR
Havacılık Haberleri
7 Mart 2020 Cumartesi 09:05

THY UÇAKLARI NASIL DEZENFEKTE EDİLİYOR

THY, koronavirüsle mücadele sürecinde en etkin yöntemleri kullanıyor

İlk kez geçtiğimiz yılın aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve süreç içerisinde dünyanın birçok ülkesine yayılan COVID-19 (koronavirüs) için tüm dünya seferber durumda. Uluslararası seyahat güvenliğini önemli ölçüde tehdit eden bu vakaya karşı Türk Hava Yolları, uçaklarında etkisini kanıtlamış dezenfeksiyon işlemleri uyguluyor.

Konuyla ilgili her açıklamasında yolcularının seyahat güvenliğini en ön planda tuttuğunun altını çizen şirket en fazla sayıda vakanın görüldüğü İtalya, İran, Irak, Güney Kore, Çin ve Azerbaycan’da Nahçivan’a olan uçuşlarını durdurdu. Türk Hava Yolları, durdurulan uçuşlar nedeniyle 28 Ocak’tan bugüne kadar 850’den fazla seferini iptal etti. Durumun mart ayı sonuna kadar bu şekilde devam etmesi halinde iptal edilen sefer sayısının 1700’ü geçmesi bekleniyor.

Uygulanan yöntemler riski ortadan kaldırıyor.

Durdurulan uçuşların yanında, bayrak taşıyıcının yurtdışından gelen tüm uçakları, virüslere karşı etkisi kanıtlanmış yöntemlerle dezenfekte ediliyor. Uçakların dezenfeksiyon sürecinde uluslararası laboratuvarlarda test edilmiş, Dünya Sağlık Örgütü, uçak üretici firmaları ve uluslararası havacılık otoriteleri tarafından gerçekleştirilen testleri başarıyla geçmiş bir kimyasal madde kullanılıyor.  Havaya, özel bir cihaz ile püskürtülen kimyasal 10 dakika boyunca uçak içerisinde dezenfeksiyonu gerçekleştirerek virüs ve bakterilere karşı koruma sağlıyor. İşlem toplamda 25 dakika kadar sürüyor.

Uçaklara, bu uygulama yapılmadan yeni yolcu alınmıyor. Dezenfeksiyon uygulaması sırasında arındırma ekibi kişisel koruyucu donanımını giyerek görevini yerine getiriyor.  Uygulama hem sağlık hem de ulaştırma birimleri ile koordinasyon içerisinde tamamlanıyor. Şu ana kadar 500’e yakın uçak virüse karşı dezenfekte edildi.

Yolcuların temas ettiği her nokta derinlemesine temizleniyor.

Dezenfeksiyon sürecinin ikinci aşamasında ise genel temizlik prosedürü uygulanıyor. Bu aşamada; baş üstü dolapları, pencereler, koltuk başları, koltuk kenarları ve cepleri başta olmak üzere yolcuların temas ettiği her nokta derinlemesine temizleniyor. Her uçuştan sonra battaniye ve yastık gibi tekstil ürünleri değiştirilerek yüksek sıcaklıkta yıkama işlemi uygulanıyor. 

Yolcuları taşıyan otobüsler de arındırılıyor.

Türk Hava Yolları aldığı önlemler kapsamında yalnızca uçakları değil uçuş öncesi ve sonrası yolcuları taşıyan otobüsleri de ciddi bir dezenfeksiyon sürecinden geçiriyor. Tıpkı uçak içerisinde olduğu gibi otobüslerde de etkin bir temizlik işlemi uygulanıyor. Seyahatin her aşamasında yolcuların temas ettiği noktaların hijyeni sağlanıyor.

  Haberin Videosu

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Airkule