THY'DE 'FIRST CLASS' NE DURUMDA?

Röportaj

29 Haziran 2009 Pazartesi 14:20

Hintli Jet Airways’ten kiraladığı uçaklarla “First Class’ hizmeti başlatan THY umduğunu buldu mu? İşte en yetkili ağızdan cevabı…

Bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları, Hintli Jet Airways’ten ‘first class’ konfigürasyonu olan 3 adet Boeing 777 tipi uçak kiralamıştı. Wet-Lease yani ekipleri ile birlikte kiralan uzun menzilli uçaklar, THY’nin en uç noktalardaki hatlarda sefere verildi.

 

Umduğunu buldu mu?

Peki THY büyük reklam kampanyaları ile tanıttığı ‘First Class’ hizmetinden umduğunu buldu mu? Bu soruyu şirketin en tepesindeki isim olan Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin’e sorduk. “Şu an dünyanın gittiği trend ‘first class’a doğru değil’ diyen Karlıtekin sorumuzu şu şekilde cevaplandırdı:

“Bizim Boeing 777’lerimize ‘first class’ koymuyoruz. Jet Airways’ten kiraladığımız uçaklarda bu konfigürasyon sabit olduğu için ‘first class’ ürününü koymak zorundaydık. Ama dünyanın şu an gittiği nokta ona doğru değil. Biz kendi B -777’lerimizde ‘first class’ koymayacağız.”

 

‘Ahım Şahım Değil’

Jet Airways’ten 3 adet uzun menzilli Boeing 777 kiraladıklarını hatırlatan Karlıtekin, “Şu an filomuzda 3 tane B-777 var. Dördüncüsü de gelecek. Gelecek olan uçağımızda da ‘First Class’ olacak” dedi. Karlıtekin, “Efendim, ‘first class’ uygulamasından memnun musunuz, kar ettiniz mi? “ şeklindeki sorumuza şu yanıtı verdi: “Yani öyle ahım şahım değil, ama idare ediyor yani. Ortada. Biz de zaten deneme mahiyetinde bakıyoruz olaya. Öyle bir ürünü koyma açısından. Bir bütün olarak ele almak lazım bunu, A’dan Z’ye” şeklinde cevapladı. Candan Karlıtekin, ‘En azından ‘First Class’ı olan havayolu sınıfına girdiniz, değil mi? ‘şeklindeki sorumuzu da “Tabi, tabi’ diye cevapladı.

 

Kendi B-777’lerimize ‘First Class’ koymayacağız

 

Bilindiği gibi THY Yönetim Kurulu daha önce ilan ettiği 30’u opsiyonlu 105 uçak alım kararı çerçevesinde geniş gövde uçak alımı için geçtiğimiz haftalarda kararını verdi. Yönetim Kurulu’nun verdiği karara göre Airbus 330 uçaklarından 3’ü opsiyonlu olmak üzere 10 adet, Boeing 777 uçaklarından ise 7 adet uçak alınacak. Ayrıca geçtiğimiz yıl sonunda Jet Airways şirketinden kiralanarak filoya katılan 3 adet Boeing 777 uçaklarına ilave olarak 1 adet Boeing 777 uçağının daha kiralanması için anlaşma sağlandı.

Jet Airways’ten kiralanan 3 Boeing-777 wet lease olarak kiralandığı için THY, ABD’ye bu uçaklarla uçamamıştı. Geçtiğimiz günlerde B-777’lerden biri Türk tesciline geçti. Bu artık Boeing 777’lerle New York ve Chicago seferlerinin yapılabileceği anlamına geliyor. Candan Karlıtekin, bu konuyla ilgili olarak da şöyle konuştu:

“Zaten uçaklar 6-7 aydır wet-lease olarak uçuyordu. Şimdi dry-leas’e geçiyor. Ondan sonra problem kalmıyor zaten. Biz kendi pilotlarımızla uçtuğumuz taktirde, bir takım yerlere operasyon yapabiliyoruz. Dry-lease, yani THY pilot ve kabin ekibiyle uçuracağız bu uçakları artık”.

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 
 6 Eylül 2015 Pazar 12:54
hic memnun degilim
 HAFIZA
 21 Aralık 2009 Pazartesi 21:23
THY' NİN HAFIZASI SİLİNMİŞ ( ESKİ KİMSE KALMADI ) OLDUĞU İÇİN HATIRLANMIYOR HERHALDE. THY ÇOK SENELER ÖNCE FIRST CLASS'I DENEMİŞTİ. OLMADI, TUTMADI BU HİZMET SINIFI İPTAL EDİLDİ. ŞİMDİ DE BU YÖNETİM DENEDİ. DENE YANIL İLE ÇALIŞMAK İYİ BİR METOD DEĞİL.HER HALDE SİVİL SİVİL HAVACILIKTA BU YÖNE DOĞRU BİR GELİŞME VAR DESEM TAM TERSİ. SİVİL HAVACILIĞIN HAYATI LIOE COAST OLDU. HER NE İSE. BÜYÜKLERİMİZ DAHA İYİ BİLİR. SEKTÖRDE THY' DEN AYRILIP GENEL MÜDÜR OLARAK GÖREV YAPAN KİŞİLER VAR VE DE BUNLARIN HAFIZALARI HALEN YERİNDEDİR. SEKTÖREL DAYANIŞMAYA DA HAYIR DEMEZLER. BARİ BİR SORUN ONLARA SORUN.
 Celil
 3 Kasım 2009 Salı 19:20
O Kevin Kostner li reklamlar ile aslinda THY tanitildi, cok da guzel oldu, THY degil kim olursa olsun eger reklamini yapacak ise elindeki en guzel urun ne ise reklamini onun uzerinden yaparsin. O reklami elestirmek hakli bir yaklasim degil.
 yusuf lemazi
 24 Temmuz 2009 Cuma 16:00
Reklamlarında koskoca Chicago şehrini ŞİKAGO diye yazan siz değerli TÜRK HAVA YOLLARI Ailesine, bizi gülmekten kırdırğınız için teşekkürlerimi sunuyorum. İyiki varsınız. "First class" adı altındaki reklamınızı da först klas olarak görmek isteriz :D
 zargana
 1 Temmuz 2009 Çarşamba 13:28
THY yöneticisi hala 777 macerasının günlük/aylık zararını açıklamaktan kaçınıyor! bakalım hisse senedi sahiplerini daha nelerle avutacak
 CAFER TAYYAR
 29 Haziran 2009 Pazartesi 18:52
THY daima en iyisini yapar. First Class deneme mahiyetindeymiş zaten. Ahım şahım değilmiş.
 Kaptan
 29 Haziran 2009 Pazartesi 14:58
O zaman neydi o K.Costner showları? Terlikli defilelerinize kapak mı oldu yoksa....!

  Benzer Haberler


Copyright 2015 Airkule
İletişim