İŞTE MİLLET BAHÇESİ’NDEN İLK KARE

Havacılık Haberleri

3 Haziran 2018 Pazar 09:38

İstanbul Atatürk Havalimanı arazisine yapılacak ‘Millet Bahçesi’ ile ilgili projeler çizilmeye başlandı

İstanbul Atatürk Havalimanı arazisine yapılacak ‘Millet Bahçesi’nin kalbinde çevresi ağaçlandırılmış olan büyük bir gölet olacak. Pistler yürüyüş yolu olarak korunurken temalı parklar, oyun ve aktivite alanları yer alacak. Gazete Habertürk Ekonomi Müdürü Yavuz Barlas'ın haberi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim’de taşınacak İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yerine ‘Millet Bahçesi’ yapılacağını açıklamasının ardından ilgili kamu kurumları harıl harıl çalışmaya başladı. İstanbul Florya’daki devasa büyüklükteki arazi için projeler çizilmeye başlandı. Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman Bakanlığı’nın ilgili birimleri de önerilerini proje haline getirmeye koyuldu. 11.7 bin dönümlük havalimanı alanına yapılacak Millet Bahçesi’ne yönelik ilk kareye Habertürk ulaştı.

Projenin ilk çizimine göre dikkat çeken havaalanı pistlerinin yürüyüş parkurları olarak düzenlenmiş olmasıydı. Kimi binalarının kongre alanı, müze, sergi salonları için korunduğu gözlenirken parkın tam ortasında büyük bir gölet planladığı da ortaya çıktı. Ağaçlandırılacak olan bölgenin içinde botanik parklar, çocuk oyun alanları, organik tarım bahçeleri gibi farklı aktivitelerin yapılacağı bölümler olması da dikkat çekti. Yakın çevresinde 5 milyon insanın yaşadığı ‘Millet Bahçesi’ için çizilen ilk projede metro ve otoparkların da parka entegre edildiği görüldü.

11 BİN 700 DÖNÜM

Bakırköy, Yeşilköy Yeşilyurt, kulesi Florya ve Sefaköy semtleri arasındaki Millet Bahçesi, benzer parklarla karşılaştırıldığında dünyanın 3’üncü büyüğü olacak.

Yavuz BARLAS-Habertürk

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 ICAO
 3 Haziran 2018 Pazar 14:28
Turkiye'de sivil havacılığın gelişmesi 2071 yılına kaldı anlaşılan...
 Gültekin Ünal
 3 Haziran 2018 Pazar 10:34
Üff ne kupon arazi beee, löp et. 10 da birini park yap gerisi cukka.

  Benzer Haberler


Copyright 2015 Airkule
İletişim