GECENİN YILDIZI KULE

Havacılık Haberleri

30 Haziran 2018 Cumartesi 14:32

İstanbul Yeni Havalimanı’nda hava kontrol kulesi Türk bayrağı renklerine büründü

Açılışına 120 gün kala havalimanı gece ışıl ışıl görüntülendi.

21 Haziran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iniş yaptığı 3750 mt uzunluğunda, 60 mt genişliğindeki 1 Nolu Pist’te gece aydınlatması yapılırken sağ tarafta yükselen ikonik kule, Türk bayrağı renklerinde ışıklandırıldı.

90m yüksekliğinde 17 katlı Lale Kule’nin yüzde 97’si tamamlandı

İGA, ‘Hava Trafik Kontrol Kulesi’ için Zaha Hadid, Moshe Safdie, Grimsaw-Nordic, Massimiliano Fuksas, Pininfarina-Aecom, RMJM Architects gibi dünyanın önde gelen tasarımcılarını Aralık 2015’te davet etmiş ve ‘lale’ figüründen esinlenerek tasarladığı çalışmasıyla Pininfarina – Aecom sürecin galibi olmuştu. İYH’nin Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası, Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Dizayn Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi tarafından verilen 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştı. 

Kule Kontrol Katları: 2 kontrol katından oluşacak olup en üst katta hava trafik kontrolörleri, bir alt katta ise yer trafik kontrolörleri görev yapacaktır. 17 kişilik personel için çalışma imkanı sağlanacak. Kontrol katlarında yansıma ve akustik konforun dikkate alındığı ve 360 derece görüş olanağı sağlayan cam cephe sistemi yapıldı.

Kule Teknik Blok: Yemekhane, spor salonu/squash, masa tenisi, 25 adet ofis, ses kayıt odası, kreş, 12 adet dinlenme odası, seminer salonu, laboratuvar, toplantı odaları yer alıyor.

Kule Teknik Altyapısı: Hava trafik kontrolörleri, şu an dünyadaki en gelişmiş sistemleri kullanacaklar. İstanbul Yeni Havalimanı’nda A-SMGCS LEVEL 4 denetleme sistemi kullanılacak olup uçaklar iniş yaptıktan sonra park pozisyonuna kadar yerdeki ışıkların yönlendirmesi ile hareket edecekler. (follow-the-green konsepti) Ayrıca kontrolörler, artık tek bir ana ekrandan tüm bilgileri görebilecek olup her türlü işlemi ve iletişimi bu ana ekran üstünden yapabilecekler(ICWP).

İnşaat Alanı: 6085 m²

 

  Haberin Videosu

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 M.K
 1 Temmuz 2018 Pazar 06:25
AMAN HABERSİZ BIRAKMAYIN. SONRA MİLLET AKSAMA VAR ZANNEDER, BU ARADA DA % 97 UNUTMAYIN. VERİN COŞKUYU...
 Alp
 1 Temmuz 2018 Pazar 01:21
Kulenin yıldızları kaydı ama. Kuleciler usulsüz ödenekler ile sefa sürmüş. Müdürler çanak tutmuş. Hayırlı olsun

  Benzer Haberler


Copyright 2015 Airkule
İletişim