CRUISE TURLARI THY'Yİ UÇURDU

Seyahat Rotası

28 Mart 2018 Çarşamba 12:15

THY Miami uçuşlarında, cruise gemileriyle bu kentten Bahamalar ve Karayipler'e de yapılan turların da etkisiyle hatırı sayılır bir yolcu potansiyeline kavuştu

Dünyanın en önemli tatil merkezlerinden biri olan ABD'nin Florida eyaletinin ikinci büyük kenti Miami'ye Türk Hava Yolları cruise turlarının da etkisiyle İstanbul'dan önemli bir hava köprüsü kurdu. Son dönemlerde THY ile İstanbul'dan Miami'ye uçarak buradan Bahamalar ve Karayipler'e giden Türk ve yabancı turistler ile kente tatile gidenler THY'nin bu hatta yolcusunun önemli sayıda artmasına yol açtı.

24 AYDA 341 BİN YOLCU TAŞIDI

THY'nin 2 Şubat 2016 ile 1 Ocak 2018 tarihleri arasında Miami hattında uçan yolcu sayısı 341 bin 195'i buldu. Bu yolcuların yaklaşık 30 bininin, cruise turlarına gidenlerden oluştuğu öğrenildi. 341 bin yolcunun 168 bini İstanbul'dan Miami'ye uçtu. 2016 yılında ise toplam 175 bin kişi bu hatta uçuş yaptı. THY, haftanın 6 günü uçtuğu Miami'ye dünyanın her yerinden de İstanbul aktarmalı yolcu taşıyor. Miami hatlarında yüzde 60'dan fazlası transit yolculardan oluşurken doluluk oranları ise yüzde 75'leri geçiyor.

GEÇTİĞİMİZ YILA GÖRE YÜZDE 50 ARTIŞ VAR

Bahama ve Karayiplere Türkiye çıkışlı Miami üzerinden cruise gemileri ile tur düzenleyen Tura Turizm'in Perakende İcra Kurulu Üyesi Ayşin Arca, "2016 yılında bir bilet fiyatına tam pansiyon Bahamalar ve Karayipler gibi noktalara Türk lirasından çıktığımız kampanya çok büyük hareket getirdi. Türkiye'deki tatilden çok daha uygun bir fiyata oraları götürüyoruz. Miami çıkışlı Cruise turlarına büyük patlama oldu. Biz geçtiğimiz 2016 ile 2017 yılında Miami ayağına gönderdiğimiz Cruise misafiri 6 bin kişiyi buldu. Uzak mesafede 6 bin cruise sayısına ulaşmak önemli bir veridir. 2018'e geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 artışla başladık erken rezervaysonlarda. THY ile de özel bir business class anlaşmamız var" dedi.

"AZERBAYCAN'DAN BÜYÜK İLGİ GÖRÜYORUZ"

Sadece Türkiye'den değil diğer ülkelerden de Miami çıkışlı cruise turlarına büyük ilgi olduğunu dile getiren Ayşin Arca, "Tura Turizm olarak Royal Carabbian ile ortak yaptımız bu turlarımıza Azerbaycan'dan büyük ilgi var. Miami'den günde 40'a yakın Bahamalar ve Karayipler'e gemi kalkıyor. Özellikle lüks gemilere Azerbaycan, Kazakistan gibi Türki Cumhuriyetlerinden son 10 yılda gelişmekte olan bu turlara ilgi var. Bundan dolayı Azerbaycan bölgesinde de yapılanmayı düşünüyoruz.Türkiye'den İstanbul ağırlıklı olmak üzere İzmir, Adana, Mersin, Ankara'dan bu turlara katılım var. Kıbrıs'tan da katılım bulunuyor" diye konuştu.

UÇAK BİLET FİYATLARI 26 BİN LİRA'YA KADAR ÇIKTI

THY ile 12 saat 25 dakika uçuş süreli Miami'ye 350 yolcu kapasiteli Boeing 777 tipi uçaklarla business sınıfında gidiş geliş yapmanın bedeli ise yoğun talepler nedeniyle 26 bin lira'ya kadar çıktı. Türkler genellikle Aralık-Ocak ve Temmuz-Ağustos döneminde Miami'ye uçuyor.

CRUİSE GEMİLERİ İLE MİAMİ ÜZERİNDEN TUR FİYATLARI

Bahamalar ve Karayiplere Türkiye çıkışlı Miami üzerinden cruise gemileri ile Tura Turizm'in 7 gece Bahamalar'a turları 4 bin 800 TL'den, 9 gece Karayipler turları ise 5 bin 200 TL'den başlıyor. Bu turlara katılacaklar THY'nin İstanbul'dan Miami'ye olan uçuşları ile başlıyor.

SEFERLER 2015 EKİM'DE BAŞLADI

11 Eylül terör saldırılarının ardından 2001 yılında zarar ettiği gerekçesiyle Miami uçuşlarını durduran THY'nin, bu kente seferleri 2015 Ekim ayında yeniden başladı. Seferler özellikle bu kentte evi olan Türk zenginleri mutlu etti. ABD'de 2008 yılında patlak veren mortgage krizi döneminde ev fiyatlarının düşmesi nedeniyle Miami'de ev alan çok sayıda Türk artık THY ile İstanbul'dan Miami'ye aktarmasız olarak uçabiliyor. Florida bölgesinde 14 bin Türk yaşıyor.

Gökhan ARTAN-HABERTÜRK

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2015 Airkule
İletişim