ÇARKCI YAPACAKLARINI AÇIKLADI

Havacılık Haberleri

12 Şubat 2018 Pazartesi 12:07

HAVA-SEN Genel Başkanı Kaptan Pilot İskender Çarkcı, çiçeği burnunda sendikanın amaçlarını ve ele alacağı konuları açıkladı

Yazılı bir açıklama yapan Çarkcı, “Havayolu Çalışanları Sendikası HAVA-SEN kurulmuş olup çalışma hayatında faaliyetine başlamıştır ve çalışanların sesi olacaktır” diye söze başladı. Çarkcı, “Siyaset ve parasal faaliyetlerle ilgisi olmayan sadece çalışanların hak ve kazanımlarının savunan bir sendikayız. Zeytin Dalı Delegelerinin destek ve gayretiyle kurulduk ve daha yıllarca bu meslekte alın teri dökecek meslektaşlarımıza hediye ediyoruz.” diyerek öncelikle ve özellikle üzerinde duracakları konuları şöyle sıraladı:

1.Tüm çalışanların hak ettikleri bir çalışma ortamında görev yapması için ilgili birimlerle temas ederek  çalışma şartları düzeltilecektir. 

2.Yeni yapılacak TİS ile, kaybedilen hakların geri alınması ve uluslararası kurallara uygun çalışma ortamının oluşturulması sağlanacak.

3.7/24 açık olacak bir Call Center kurarak kural dışı uygulamalarda çalışanın hakları korunacak huzurlu bir çalışma ortamı sağlanacaktır.

4.Aidat ödemeleri %1.5 ten %0.5 e indirilecek ve verilecek her kuruşun hesabının verileceği şeffaf bir mali düzen kurulacaktır. 

5.A0 kadrosunun uygulamadaki yanlışlıkları ortaya konacak, düzeltilmesine çalışılacaktır

6.Load master statüsü ve hakları için mücadele edilecektir.

7.Aydın Uçuş Okulu çalışanlarına sahip çıkılarak sulh yoluyla kolaylıkla çözülecek sorunların ivedilikle çözüme kavuşturulması sağlanacak.

8. Yıllarca döviz olarak ödedikleri halde artan kur farkından dolayı borçları bir türlü bitmeyen Akademi mezunlarının sorunu çözülecektir.

9.2019 Yılında yapılacak Toplu İş Sözleşmesi 2 yıllık yapılarak çalışanların hak kaybı önlenecektir.

10.Düşük ücretle çalışanlara önce seyyanen zam yapılması talep edilecektir.

11.Çalışanlara gerçek anlamda sendikal hak ve uygulamalarla ilgili eğitim verilecektir.

12.Temsilde adalet sağlanacak yönetime her kesimin katılması için gerekli tüzük değişiklikleri yapılacaktır.

13.Havacılık camiasında görev yapan her kesimin şemsiyemiz altına girmesini sağlanacaktır.

14.Çalışanların beden ve ruh sağlığının birlikte ve ön planda olması için her türlü girişim yapılacaktır.

Başlamamızla birlikte, bugüne kadar sadece çalışanın verdiği aidatları yok etmekle meşgul olanlar feryat etmeye başlamışlar ve hukukun açıklarını kullanarak engellemeye çalışmışlardır. 4 senede buharlaştırdıkları sendika gelirlerinin hesabını veremeyip aidat dahi ödemeyen kamyoncu delegelerin oylarıyla kendilerini ibra ettirenler yine aynı kamyoncuların oylarıyla toplayacakları miktarı 150 milyon TL. ye çıkarmışlardır. Bu da yetmemiş olacak ki sendikamızı kurmak için delegelerimizin gönül rızasıyla aralarında topladıkları paranın kanuni olmadığını iddia ederek suçlamada bulunmuşlardır. Başkalarının cebindeki parayı almayı değil de kendi cebimizden para vererek Zeytindalı hareketinin masraflarını karşılamayı erdem kabul eden arkadaşlarımız alınları ak, başları dik olarak süreci atlatacaklardır. Ancak 305 olayında mahkemelerde, çalışanlar işten atılsın diye şahitlik yapanlar, atılma evraklarında imzaları olanlar şimdi bu alışkanlıklarını devam ettirmekte ve sevmediklerini disiplin kurullarına çağırıp atmaya çalışmaktadırlar. Çalışanın emeğine, ekmeğine, çoluk çocuğunun rızkına hiç saygıları yoktur. Hısım akrabalarının siyasi nüfuzunu kullanarak her türlü yolsuzluk ve kanunsuzluk kapatılmaktadır. 15 Temmuzu yapan terör örgütünden zanlı ve tutuklu hiçbir kimsemiz yok. Göğsümüzü gererek bunu söyleyebiliriz. ATATÜRK’ün yolundan ayrılmadık asla ayrılmayız. E-devletten girip bakarsanız bizim bağımsız bir sendika olduğumuzu görürsünüz. Hiç kimseye diyet borcumuz yok. Şu ana kadar gizli veya açık kimseyle görüşmedik. Ama en kısa zamanda THY üst yönetimi, Türk İş, Hak İş ve diğerlerine nezaket ziyaretleri yapacağız. Çalışma hayatında barış ve huzur içinde görev yapmayı hedefleyen bir sendikanın yapması gereken de budur. Ama bunun ihtimalinden dahi korkup bağıranların sesi, mamasını kaybeden çocukların yaygarasına benziyor. Bizim etrafımızda korumalara, lüks araba ve otellerde safahat yapmaya ihtiyacımız yok. Kalemini, onurunu ve şerefini satmış olanlar bizim muhatabımız olamazlar. Yılların bize kazandırdığı dürüstlük, doğruluk ve tecrübeyle geride bırakacağımız can yoldaşlarımıza, meslektaşlarımıza, onlara hak ettikleri sendikayı kazandırmış olmanın haz ve gururu yeter.

Sonuç olarak inançlıyız, doğru yoldayız, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Tüm camiamıza hayırlı olsun."

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 Türkan Sıtacı
 12 Şubat 2018 Pazartesi 22:00
Hayırlı olsun; bu vaadedilenlerin hepsini yapacağınızdan o kadar eminim ki herkesin dili ve gözü olacaksınız çarkçı abicim. Allah yardımcınız olsun; başarılar dilerim, tebrik ederim.
 S.Metin ERGİNLİ
 12 Şubat 2018 Pazartesi 15:37
Kalbim,gönlüm,ruhum sizinle Sayın Çarkçı!.Başarınız daim olsun..
 Yorumcu
 12 Şubat 2018 Pazartesi 15:00
Şu ana kadar kaydettiğiniz üye sayısı kaçtır? Açıklar mısınız?
 ff
 12 Şubat 2018 Pazartesi 12:51
FTL denilen ucubeyi patronlar ve sivil havacılık ortaklaşa yayınladıktan sonra , mevcut sendikada onlarla bir olup bugüne kadar sözleşmeler ile kazandığımız hakları sarı şapka altına gizledi. kaybettiklerimizden bazıları aşağıda. - 12 saat dinlenme 10 saat oldu - Haftalık 30 saat uçuş limiti kalktı - 24 saat kuralı kalktı - ER boşu kalktı - 4 saat açık mesai otel tahsisi iptal oldu - 6 günden sonra 1 off iptal oldu - 4 sektör maksimum faaliyet iptal oldu - Homebase’de SKPK beklenir oldu - Dinlenme süresi içinde planlama tebliğ yapar oldu - 4 adet maks. C kategori meydan uçuşu uygulanmaz oldu - Reserve görevlerinden Home standby standart oldu - Aynı gün içinde görevden gelip evden başka göreve gitmek normal oldu -uçuşun iki katı dinlenme kelime oyunları ile yok edildi. yeni sendikaya üye olmak için nedenler bunlar.

  Benzer Haberler


Copyright 2015 Airkule
İletişim