MENÜ
İstanbul 19/30
Airkule
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BİR BAŞARI HİKAYESİ
Röportaj
21 Nisan 2018 Cumartesi 12:45

BİR BAŞARI HİKAYESİ

Yazarımız Şeref Sezgin, Tailwind Havayolları Genel Müdürlüğü görevine atanan Mehmet Bostan’ı ziyaret ederek kısa bir röportaj gerçekleştirdi

Bir başarı hikayesi :Mehmet Bostan

Bugün size bir başarı hikayesini anlatmak istiyorum.

Uçak teknik müdürlüğünden, havayolu genel müdürlüğüne uzanan 28 yıllık süreçte kendini her alanda kanıtlayan gerçek havacı. En üst emniyet ve kalite performansına önem veren yönetici. Gözlerindeki pozitif enerjiye kapılmamak mümkün değil.

Aslen Uçak Mühendisi olan Bostan, ilk yıllarda teknik yöneticilik, 14 yıl kalite emniyet yönetimi, ardından 2 yıl üst düzey yönetici, son 4 aydır da Tailwind Genel Müdürü.Türkiye’nin de dahil olduğu SAFA Programı çerçevesinde yapılan denetimlerde Türk taşıyıcılar içinde bulgu ortalaması en düşük şirketlerden birine başkanlık yapmaktadır. Tecrübelerini bir aile büyüğünden aldığı hayat felsefesi üzerine kurmuş 28 yıldır. Makam koltuğunun arkasına astığı ’Sistem, Prensip, Otorite’ M. Sadullah Öztürk yazısı ilgimi çektiği için sormuştum, anlattı.

50 yıl önce ISO belgeleri olmadığı yıllarda bir aile büyüğünün arkasında asılan yazısı imiş. İnsanımız kendine vicdan ISO’sunu o yıllarda yazmıştı zaten. Mehmet Bey de bu prensipleri kendine yaşam felsefesi olarak almış ve başarılı olmuştu.

Arkadaşım Mehmet Bostan Bey’i ziyaret ettim ve çok etkilendim. Gençlerimizin yaşama tutunmak için birilerini örnek almak adına köşemize taşımak istedim. Bugün Tailwind şirketinde nasıl bir yönetim sergiliyor diye sordum. Aldığım yanıtları size aktarmak istiyorum.

Tailwind İngiliz ortaklı bir charter şirketi. 5 adet Boeing 737-400 uçağı ve 300 çalışanı ile bir havayolu şirketi. Charter nedir diye merak edenlere; ucuz uçak ile özel sefer demektir. Seyahat acenteleri özellikle tatil döneminin yoğun olduğu zamanlarda uçak kiralayarak charter seferi oluşturabilir. Bu uçuşlar 1 aydan fazla sürmez ve 2 uçuş noktasından başka yere de yapılmaz. Genelde tarifeli seferlerin yoğun olduğu dönemlerde tercih edilir. Bu felsefe ile çalışmalar tamamen turizme hız kazandıracak hamleler.

Tailwind Havayolları’nın Thomas Cook Belçika ile olan işbirliği büyüyerek devam ediyor. Almanya FTI şirketi ile Bodrum uçuşları, Kıbrıs ayağında ise Akgünler şirketinin Avrupa uçuşlarını gerçekleştirmekte.

Şirket merkezi İstanbul’da bulunan Tailwind, 60 pilot ve 120 kabin görevlisinin eğitimlerini de kendisi vermekte. Yurtiçi ve yurtdışı yolcu taşımacılığında, tarifeli ve tarifesiz seferlerle, yolcular, yerli ve yabancı tur operatörleri ve turizm acenteleri tarafından ilk tercih edilen saygın bir havayolu olmak için çaba harcadıklarını ifade etti.

Türkiye yaz ayları programı dışında etkin olmak adına Singapur’da Aviation Festival Asia’ya ve Sao Paulo’da düzenlenen WTM Latin America fuarında yer aldı. Tailwind Havayolları Genel Müdürü Mehmet Bostan, “WTM Latin America fuarı, havacılık özelinde Latin Amerika bölgesinde düzenlenen geniş kapsamlı ve önemli etkinliklerden biri. Latin Amerika’ya baktığımızda ise burası havayolu taşımacılığı ve turizm sektörü için önemli bir potansiyele sahip. Asya ülkeleri kadar Latin Amerika bölgesinde de potansiyel wet lease işbirlikleri Türk firmaları için de büyük önem taşıyor.

Mehmet Bey şirketinin vizyonunu kısaca şöyle açıkladı: Yurtiçi ve yurtdışı yolcu taşımacılığında, tarifeli ve tarifesiz seferlerle, yolcular, yerli ve yabancı tur operatörleri ve turizm acenteleri tarafından ilk tercih edilen saygın bir havayolu olmak.

Biz de kendisine Airkule ailesi olarak başarılar diliyoruz. Ülkemiz adına hayırlı uğurlu, kazasız belasız bir yıl geçirmelerini temenni ediyoruz.

Şeref Sezgin / Airkule.com

 

  Haberin Videosu

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Pınar Bostan
 26 Nisan 2018 Perşembe 12:01
Güzel bir röportaj olmuş ama bir şey eksik kalmış. “İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır” yazar duvarında ayrıca... Onu Mehmet Bostan yapan en köklü özelliğidir adaleti... Adil olmak, “birileri için iyi olmaktan” daha önemlidir onun nezdinde. Genel Müdürlüğünün Tailwind için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.
 Oyman
 23 Nisan 2018 Pazartesi 07:06
Başarılar Mehmet bey. Keyifli bir sohbet. Havacılık adına sevindirici haberler. Kutlarım
 Nue
 22 Nisan 2018 Pazar 20:52
TWI sizin yönetiminizde daha iyi yerlere gelecektir.
 Yücel Tütüncü
 22 Nisan 2018 Pazar 20:38
Mehmet beye başarılar,kazasız uçuşlar dilerim. Airkule ve Şeref beye teşekkürler. Bu insanlar bizim insanımız ... SAHİP ÇIKALIM... Yabancı hayranlığını bırakalım....
 Tayfun
 22 Nisan 2018 Pazar 00:03
Hocam Başarlar diliyorum selamlar
 Acrocu
 21 Nisan 2018 Cumartesi 23:33
Başarılar Mehmet bey. Sohbette çok güzelmiş. Konularda etkileyici. Aşığıdaki yorumları okuyunca yarası olan birileri var galiba. Meyve veren ağaç taşlanır. Havacılara yakışmaz. Babamın adını birisi duvarına assa ben o adamı ANLINDAN ÖPERİM diyecek yürek yokmu bu insanlarda.
 K P. Ersin
 21 Nisan 2018 Cumartesi 21:02
Başarılar dilerim. Yazıda çok güzel. Kazasız uçuşlar hepimize.
 N.Konukoğlu
 21 Nisan 2018 Cumartesi 19:37
Güzel bir sohbet kaleme almışsınız Seref bey. Çok teşekkürler. Mehmet beye başarılar dilerim. Tanımasakta çok değerli olduğu kesin. Tailwind ailesine hayırlı olsun.
 YUSUF
 21 Nisan 2018 Cumartesi 18:53
Tebrikler değerli kardeşim. Sevgiler sunarım. Şeref beyinde eline sağlık.
 Pegasus ö. Plt.
 21 Nisan 2018 Cumartesi 18:36
Mehmet beye görevinde başarılar dileriz
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Airkule