ATC YENİ HAVALİMANINA HAZIRLANIYOR

Havacılık Haberleri

10 Mart 2018 Cumartesi 09:00

İstanbul'un yeni havalimanında görev yapacak hava trafik kontrolörleri, tamamen yenilenecek hava sahası ve operasyon ortamına intibak eğitimlerini başarıyla tamamlıyor

İstanbul'un yeni havalimanında görev yapacak hava trafik kontrolörleri, tamamen yenilenecek hava sahası ve operasyon ortamına intibak eğitimlerini başarıyla tamamlıyor. Kurs tamamlayan bir grup hava trafik kontrolörü, Atatürk Havalimanında düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, bu süreçle ilgili twitter hesabından bilgi verdi: 

Dünyanın en büyük Havalimanı olarak planlanan İstanbul Yeni Havalimanının hedeflenen açılış tarihinde hazır hale getirilmesi için yoğun bir süreç yaşanıyor, tüm birimlerin koordineli bir şekilde yürüttüğü çalışmalar hızla devam ediyor.

İstanbul Yeni Havalimanında görev yapması planlanan Hava Trafik Kontrolörlerinin,  tamamen yenilenecek hava sahası ve operasyon ortamına intibak sağlamaları amacıyla verilen eğitimler kuruluşumuz açısından büyük önem taşıyor. 

Bu kapsamda, 2017 Ekim – 2018 Ocak tarihleri arasında uluslararası emniyet otoritesi Avrupa Hava Seyrüsefer Örgütünün (EUROCONTROL) Fransa’da bulunan deney merkezinde ‘Gerçek Zamanlı Hava Trafik Kontrol Simülasyonu’ (ATC-RTS) gerçekleştirilmişti. 

Diğer taraftan, Genel Müdürlüğümüzce İYH’da görev yapacak Hava Trafik Kontrolörlerinin yoğun trafiği emniyetli, etkin, verimli şekilde yönetmeleri için rutin görevlerinden farklı olarak  “gözetmen” (süpervizör) rollere geçişini kolaylaştırmaya yönelik bir kurs düzenlendi.

Atatürk Havalimanı’nda, 05 – 09 Mart 2018 tarihleri arasında EUROCONTROL teşkilatının uzman eğiticilerince kursiyerlere iletişim, motivasyon, liderlik, stres, güvenlik yönetimi, çatışma yönetimi ve değişim yönetimi gibi yöntemleri içeren eğitim verildi. 

Kursta başarı gösteren 16 Hava Trafik Kontrolörü, AHL’de düzenlenen bir törenle sertifikalarını aldılar. Konunun önemine istinaden söz konusu eğitimin devam etmesi planlanlanıyor.

İşte sertifika töreninden fotoğraflar...

 

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2015 Airkule
İletişim