MENÜ
İstanbul 6/11
Airkule
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
2022'DE AY'A İNSANSIZ UÇUŞ
Dünyadan
24 Ekim 2021 Pazar 00:09

2022'DE AY'A İNSANSIZ UÇUŞ

NASA, 2022'nin şubat ayında Ay'a insansız uçuş gerçekleştirecek

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 2022'nin şubat ayında Ay ve çevresinde insansız uçuş gerçekleştirmeyi planladığını duyurdu. NASA, 'Artemis' adıyla bilinen uzay keşif görevi kapsamında, 2022'nin şubat ayında Ay'a insansız uçuş gerçekleştirmeyi planladığını duyurdu.

NASA tarafından yapılan açıklamada, 98 metrelik Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin Orion uzay aracına entegre edildiği ve Ay'a gerçekleştirilecek mürettebatsız uçuş testlerinin son aşamalarda olduğu belirtildi.

'Artemis 1' misyonun gelecekteki mürettebatlı uçuş testlerinin önünü açacağı belirtilerek, astronotların daha sonra Ay ve çevresinde daha karmaşık görevler yürüteceği ifade edilen açıklamada, söz konusu misyonun, 'Artemis 2'nin misyonu olan 'insanların Ay ve ötesine gönderilmesine yönelik kararlılığı ve yeteneği göstereceği' belirtildi. Açıklamada, şubat ayına bir dizi test gerçekleştirileceği duyurularak, testlerin başarılı olmasının ardından fırlatma için belirli bir tarih ayarlanacağı aktarıldı.

NASA, testlerin roket ve uzay aracını ilk kez entegre bir sistem olarak değerlendireceğini ve fırlatma gününe hazırlayacağını ifade etti. NASA'nın Yer Keşif Sistemleri programının yöneticisi Mike Bolger, açıklamasında "Bu dönüm noktasının ne anlama geldiğini kelimelerle ifade etmek zor" dedi. Bolger, entegre testlerinin devam etmesine rağmen ekibinin Artemis 1'in fırlatılması için şu ana kadar muazzam bir özveri gösterdiğini de sözlerine ekledi.

NASA'nın Artemis uzay görevi kapsamında, 2024'e kadar Ay'a insanlı uzay uçuşlarının gerçekleşmesi planlanıyor.

NASA, Ay'a insan gönderme programına Apollo 11 görevi ile başlamıştı. Astronot Neil Armstrong, Apollo 11 uzay görevi ile 1969 yılında aya ilk ayak basan insan olmuştu.

Kaynak: Sputnik

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Airkule